7ος Όμιλος: Ρεάλ Μαδρίτης-Ρόμα 3-0

Η Ρεάλ μπήκε με το δεξί στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ καθώς επικράτησε στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου της Ρόμα με 3-0.

Η Ρεάλ έδειξε τις διαθέσεις της από την αρχή κι έχασε σπουδαία ευκαιρία μόλις στο 4’ με τον Μπέιλ να μην μπορεί με λόμπα να σκοράρει.

Γενικώς οι «μερένγκες» είχαν 70% κατοχή στο πρώτο μέρος και 11 τελικές στο μισάωρο, όμως έπεσαν πάνω σ’ ένα εκπληκτικό Όλσεν κάτω από τα δοκάρια της Ρόμα.

Ο γόρδιος δεσμός λύθηκε όμως στο 45’ όταν με εξαιρετικό κτύπημα φάουλ ο Ίσκο νίκησε τον Σουηδό τερματοφύλακα της Ρόμα βάζοντας φωτιά στο Μπερναμπέου.

Ο ίσκο έγινε έτσι ο πρώτος Ισπανός παίκτης της Ρεάλ που σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους στην επανάληψη, στο 58’ όταν σε αντεπίθεση ο Μόντριτς βρήκε τον Μπέιλ που με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Ρεάλ στην συνέχεια άφησε χώρο στην Ρόμα, αλλά δεν κινδύνευσε σε καμία στιγμή.

Αντίθετα στις καθυστερήσεις έκανε το 3-0 με καταπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή του Μαριάνο.