6ος Όμιλος: Στο κόλπο η Ντόρτμουντ (vids)

6ος Όμιλος: Στο κόλπο η Ντόρτμουντ (vids)evlachosΠέμ, 10/29/2020 - 00:03 ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ - ΖΕΝΙΤ 2-0

Η Μπορούσια αντιμετώπισε μια Ζενίτ η οποία αποφάσισε να κλειστεί στην άμυνά της και να προσπαθήσει να κάνει την ζωή των γηπεδούχων δύσκολη. Τα κατάφερε.

Τις καλύτερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο έχασαν οι Ρόις και Χάαλαντ. Η Ζενίτ έβγαλε το πρώτο ημίχρονο με μια τελική προσπάθεια και αυτή δεν ήταν εντός εστίας.

Η Ζενίτ άλλαξε λίγο στο δεύτερο ημίχρονο και έβαλε λίγη ταχύτητα στην ενδεκάδα της

με την είσοδο του Μοστοβόι.

Η εικόνα δεν άλλαξε. Η Ζενίτ δεν έκανε τελική εντός εστίας. Η Ντόρτμουντ συνέχισε να πιέζει και τελικά βρήκε την λύση με ένα πέναλτι του Σάντσο (78').

Στις καθυστερήσεις ο Χάαλαντ πρόσθεσε άλλο ένα γκολ στην καριέρα του στο Champions League σημειώνοντας το τελικό 2-0.

Ντόρτμουντ : Μπούρκι - Μενιέ, Ακάντζι, Χούμελς, Γκερέιρο - Νταούντ (67' Αζάρ), Βιτσέλ - Σάντσο (84' Ντιλέινι), Ρόις (74' Μπραντ), Ρέινα (84' Μπέλινγχαμ) - Χάαλαντ

Ζενίτ : Κερζακόφ - Καραβάγεφ, Λόβρεν, Ρακίτσκι, Σάντος - Μπάριος (81' Σουτόρμιν), Γουέντελ, Ερόκιν - Κουζιάγεφ (71' Οζντόγεφ), Ντριουσί (74' Ζιρκόφ), Τζιούμπα (46' Μοστοβόι)

ΜΠΡΙΖ - ΛΑΤΣΙΟ 1-1

Παρά τις δεκατρείς απουσίες παικτών η Λάτσιο μπήκε καλύτερα στον αγώνα. Είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο εικοσάλεπτο και για αυτό σκόραρε με τον Κορέα (14').

Μετά το εικοσάλεπτο ήταν άλλο ημίχρονο. Η Μπριζ πήρε ρίσκο, πίεσε, έστειλε πολλές φορές την μπάλα στην περιοχή των Ρωμαίων και τελικά ισοφάρισε με πέναλτι του Βανάκεν (42').

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπριζ μπήκε δυναμικά στο γήπεδο. Ήρωας ο Ρέινα με δύο σπουδαίες επεμβάσεις σε προσπάθειες των Μποναβεντούρ και Ριτς.

Μεγάλη επέμβαση και από τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο 79ο λεπτό ο οποίος σε τετ-α-τετ νικήθηκε από τον Μινιολέ.

Η ισοπαλία έμεινε ως το τέλος και οι δύο ομάδες είναι μαζί στην κορυφή.

Μπριζ : Μινιολέ - Μάτα, Κοσουνού, Ντέλι - Ντιατά, Βόρμερ, Ριτς, Βανάκεν, Σόμπολ - Μποναβεντούρ (88' Κρμέντσικ), Ντε Κέτελαρ (84' Λανγκ)

Λάτσιο : Ρέινα - Πάτρικ (46' Περέιρα), Χουντ, Ατσέρμπι - Μάρουσιτς, Ακπά-Ακπρό, Παρόλο, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Φαρές (56' Μουρίκι) - Κορέα, Καϊσέδο (68' Τσιζ)

Μπριζ - Ντόρτμουντ

ΔΙΕΘΝΕΙΣ - UEFA Champions League - ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Borussia Dortmund - Ποδόσφαιρο Zenit - Ποδόσφαιρο Club Brugge - Ποδόσφαιρο Lazio - Ποδόσφαιρο Off Off evlachos Off Off ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Borussia Dortmund ΔΙΕΘΝΕΙΣ Η Ντόρτμουντ πέτυχε την πρώτη νίκη στο Champions League με 2-0 επί της Ζενίτ. Η Μπριζ έμεινε στο 1-1 με την ελλιπέστατη Λάτσιο. Article publish on Πέμ, 10/29/2020 - 00:03 Article hide updated date Off Article is longform Off