4ος όμιλος: Θέαμα στο Ελσίνκι, έκπληξη στο Παρίσι (hls)

4ος όμιλος: Θέαμα στο Ελσίνκι, έκπληξη στο Παρίσι (hls)astiliadΤετ, 03/24/2021 - 23:48

Οι Γάλλοι ήταν ανώτεροι από το πρώτο λεπτό πιέζοντας αρκετά τους Ουκρανούς που με 3 στόπερ επιχείρησαν να κλείσουν τους διαδρόμους στην άμυνά τους και να ψάξουν ευκαιρίες στην αντεπίθεση. Ένα υπέροχο γκολ του Γκριεζμάν έδωσε το προβάδισμα στους "τρικολόρ" από το 19ο λεπτό της αναμέτρησης.
Οι Ουκρανοί απάντησαν στο 57ο λεπτό με αυτογκόλ του Κιμπεμπέ και κατάφεραν να διατηρήσουν το σκορ μέχρι

το τέλος παίρνοντας πολύ σημαντικό βαθμό στο Παρίσι.

Γαλλία:Λιορίς, Παβάρ, Βαράν, Κιμπεμπέ, Ερναντές, Εμπαπέ, Ραμπιό, Καντέ, Ψομάν, Γκριεζμάν, Ζιρού.
Ουκρανία: Μπούστσαν, Ζάμπαρνι, Ματβιένκο, Κρίβτσοβ, Μικολένκο, Καραβάεβ, Σίντορτσουκ, Ζιντσένκο, Μαλινόβσκι, Γιάρεμτσουκ, Σαπαρένκο

Φινλανδία-Βοσνία

Στο Ελσίνκι έγινε εξαιρετικό και ιδιαίτερα ανοιχτό παιχνίδι σε όλη του τη διάρκεια. Ο Φινλανδοί μπήκαν ως φαβορί στη μάχη με τη Βοσνία εξαιτίας των πρόσφατων θετικών αποτελεσμάτων τους, όμως το επιθετικό παιχνίδι των Βόσνιων η αυξημένη κατοχή μπάλας και οι περισσότερες  τελικές που είχαν συνέβαλλαν ούτως ώστε να γίνει εξαιρετικό παιχνίδι.
Ο Πιάνιτς έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 55ο λεπτό, όμως ο συνήθης ύποπτος σκόρερ των Φινλανδών Πούκι ισοφάρισε σε 1-1 τρία λεπτά αργότερα. Η ανατροπή του αποτελέσματος έγινε από τον ίδιο παίκτη στο 77ο λεπτό, όμως ο Στεφάνοβιτς ισοφάρισε σε 2-2 στο 85'.

Διαιτητής της αναμέτρησης στο Ελσίνκι ήταν ο Τάσος Σιδηρόπουλος.

Φινλανδία: Γιορόνεν, Χαμαλάινεν, Αραγιούρι, Τοίβιο, Ραϊτάλα, Άλιο, Κάουκο, Καμαρα, Λούντ, Πούκι, Βαλακάρι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη: Σέχιτς, Τοντόροβιτς, Χατζικάντουνιτς, Σανικάνιν, Τσίβιτς, Γόγκιακ, Πιάνιτς, Τσίμιροτ, Κρούνιτς, Τζέκο, Στεφάνοβιτς.

ΔΙΕΘΝΕΙΣ - FIFA World Cup - ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Off Off Off Off ΔΙΕΘΝΕΙΣ Η Ουκρανία έκανε έκπληξη παίρνοντας βαθμό στη Γαλλία ενώ Φινλανδία και Βοσνία-Ερζεγοβίνη πρόσφεραν θέαμα στο Ελσίνκι Article publish on Τετ, 03/24/2021 - 23:48 Article hide updated date Off Article is longform Off