ΠΑΟΚ – Γαλατάσαραϊ 81-74: Πρώτη φετινή νίκη στο Basketball Champions League

Έχοντας για “όπλο” του τα τρίποντα, ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε της Φενέρμπαχτσε (81-74) στη Θεσσαλονίκη και πήρε την πρώτη του φετινή νίκη στο Basketball Champions League μετά από τρεις αγωνιστικές στη φάση των ομίλων.

Μεγάλη πρώτη φετινή νίκη στο Basketball Champions League για τον ΠΑΟΚ, με 81-74 απέναντι στη Φενέρμπαχτσε,

την πρωτοπόρο του ομίλου του.

Ο Άρης Λυκογιάννης είδε τον Τζερμέιν Λαβ να επιστρέφει από τον τραυματισμό του και να βοηθάει την ομάδα, πετυχαίνοντας τους περισσότερους πόντους της (14 με 2/5 δίποντα και 3/7 τρίποντα).

Ο Αμερικανός φόργουοντ έχοντας τη συμπαράσταση επιθετικά των Γκρίφιν με 13 και Τζόουνς με 12 πόντους. Από τους Τούρκους (ήταν μέχρι τώρα αήττητοι στη φετινή διοργάνωση), ξεχώρισαν οι Παρσέλ με 21 και Μπλάκσιρ με 18 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε το παιχνίδι με 5-0 στο πρώτο δίλεπτο όμως στο τεσεράμισι λεπτά αργότερα το σκορ ήταν 5-19 με την Γαλατασαράι να έχει τρέξει σερί 19-0! Η διψήφια διαφορά διατηρήθηκε μέχρι και τα μέσα της δεύτερης περιόδου, με τον ΠΑΟΚ να ροκανίζει τη διαφορά και να μειώνει σε 26-28, αλλά και σε 33-34 πριν κλείσει το πρώτο μέρος με 33-36.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή τους στην τρίτη περίοδο όταν προσπέρασαν καλύπτοντας πλήρως το -14 και παράλληλα παίρνοντας προβάδισμα 7 πόντων με τον Γιάνκοβιτς να διαμορφώνει το 48-41 στο 25′.

Η Γαλατά ισοφάρισε γρήγορα, όμως ο ΠΑΟΚ ανέκτησε το προβάδισμα και έκλεισε το δεκάλεπτο με 55-53. Στο 33′ η τουρκική ομάδα πήρε προβάδισμα με το κάρφωνα του ΝτεΒον (60-62) όμως στο επόμενο τρίλεπτο ο ΠΑΟΚ έτρεξε σερί 9-0 και προηγήθηκε με 69-62 στο 36′.

Ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 73-72 όμως ο Λοβ με δύο τρίποντα αύξησε το προβάδισμα του ΠΑΟΚ που έφτασε στην επικράτηση με 81-74.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 33-36, 55-53, 81-74

ΠΑΟΚ: Κάρτερ 9 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκρίφιν 13 (4/6 δίποντα, 5 ασίστ), Γιάνκοβιτς 8 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζόουνς 12 (11 ριμπάουντ), Λαβ 14 (2/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Χριστοδούλου 3, ΝτιΛέο 8 (2), Καμπερίδης Μ. 1, Καμπερίδης Γ. 3 (1), Ογκμπέιντε 4 (4 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 6 (6 ασίστ).

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ: Πάρσελ 21 (7 ριμπάουντ), Μπλάκσιαρ 18 (7 ριμπάουντ), Ντι Μποστ 11 (7 ασίστ), Καμπακά 5 (9 ριμπάουντ), Τριμπλ 8 (2), Αράρ 6 (3/4 δίποντα), Κράβις 5, Κους, Οντσέλ

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 11/27 δίποντα, 15/36 τρίποντα, 14/22 βολές, 40 ριμπάουντ (29+11), 10 ασίστ, 13 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της Γαλατάσαραϊ: 17/38 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 16/19 βολές, 45 ριμπάουντ (30+15), 15 ασίστ, 12 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 τάπες.

Το άρθρο ΠΑΟΚ – Γαλατάσαραϊ 81-74: Πρώτη φετινή νίκη στο Basketball Champions League εμφανίστηκε πρώτα στο newsvoice.gr.