Με ήττες ολοκλήρωσαν την 27η αγωνιστική του Νότου της Β’ Εθνικής μπάσκετ Πανερυθραϊκός και Α.Ε. Νέας Κηφισιάς, οι οποίες θα βρεθούν αντιμέτωπες στο πλαίσιο της επόμενης αγωνιστικής.

Ιωνικός Νικαίας – Ηράκλειο 122-88 (28/4)

Ίκαρος Ν. Σμύρνης – Παγκράτι 73-81
Δάφνη Δαφνίου – Γ.Σ. Μάνδρας Νικηφόρος 76-78
Τρίτων – ΕΦΑΟ Ζωγράφου 82-66
Κορωπί – Διαγόρας Δρυοπιδέων 81-87

Δεν τα κατάφερε ο Πανερυθραϊκός να κάνει το «διπλό» επί του Πανελευσινιακού, από τον οποίο έχασε με 81-75 (δεκάλεπτα: 21-22, 40-41, 64-59, 81-75), σε έναν αγώνα σε όλη τη διάρκεια του οποίου οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν επιβάλλει τον ρυθμό τους στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο «πήραν κεφάλι» οι γηπεδούχοι, που έφθασαν στην τελική νίκη. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων υποχώρησε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 41 βαθμούς και την επόμενη Κυριακή (6/5) θα φιλοξενήσει την Α.Ε. Ν. Κηφισιάς, στο τοπικό «ντέρμπι» της κατηγορίας.

Μια Α.Ε. Νέας Κηφισιάς που έχασε εντός έδρας από τον Πρωτέα Βούλας με 65-67 (δεκάλεπτα: 7-19, 31-33, 51-49, 65-67) σε έναν αγώνα ντέρμπι από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό. Η ΑΕΝΚ ξεκίνησε αγχωμένη, με αποτέλεσμα στο πρώτο δεκάλεπτο να επιτύχει μόλις 7 πόντους, στη συνέχεια συνήλθε, έπαιξε το παιχνίδι στα ίσια, αλλά δεν κατάφερε να φθάσει στην νίκη. Έτσι, έπεσε στη 13η θέση της βαθμολογίας, με 37 βαθμούς.

Η βαθμολογία του Νότου της Β’ Εθνικής μπάσκετ (27η αγωνιστική)

1. Ιωνικός Νικαίας 53 (26-1)
2. Διαγόρας Δρυοπιδέων 48 (21-6)
3. Ιπποκράτης Κω 46 (19-8)
4. Τρίτων 43 (16-11)
5. Πρωτέας Βούλας 41 (14-13)
6. Γ.Σ. Μάνδρας/Νικηφόρος 41 (14-13)
7. Πανερυθραϊκός 41 (14-13)
8. Ηράκλειο 39 (12-15)