Πρωταθλήτρια κόσμου η Ισπανία

Η Ισπανία αναδείχθηκε νικήτρια του μεγάλου τελικού του Μουντιάλ ποδοσφαίρου, το οποίο ολοκληρώθηκε χθες στη Νότια Αφρική. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με την Ολλανδία σημειώθηκε από τον Ινιέστα στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης και ενώ οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες χωρίς τέρματα στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Μετά από ένα πολύ κακό πρώτο και σκληρό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες έχασαν σωρεία κλασικών ευκαιριών

στο δεύτερο, με τον τερματοφύλακα των Ισπανών, Ίκερ Κασίγιας, να σώζει ουκ ολίγες φορές την εστία της ομάδας του από βέβαιη παραβίαση. Το Σάββατο, νικήτρια του μικρού τελικού είχε αναδειχθεί η Γερμανία, η οποία επικράτησε με 3-2 της Ουρουγουάης.

Το πρώτο μέρος του μεγάλου τελικού ξεκίνησε με δύο ευκαιρίες των Ισπανών, μία κεφαλιά του Ράμος στο 5ο λεπτό και ένα σουτ του Βίγια, στο 12ο. Ωστόσο, οι Ολλανδοί κατάφεραν γρήγορα να ανακόψουν το ρυθμό των "Φούριας Ρόχας", με σκληρά μαρκαρίσματα. Σε ένα από αυτά, ο Ντε Γιονγ