Κόπα Αμέρικα: Τα κατάφερε η Βραζιλία! Κέρδισε 3-1 το Περού και σήκωσε το τρόπαιο

08:20 8/7/2019 - Πηγή: Dete
Μετά από έναν συναρπαστικό τελικό, η διοργανώτρια Βραζιλία κατέκτησε το Κόπα Αμέρικα, επικρατώντας με 3-1 του Περού. Αυτό είναι το ένατο τρόπαιο που κατακτά η Βραζιλία στην διοργάνωση, φτάνοντας με επεισοδιακό τρόπο στην κατάκτησή του. Στο 15’ ο Εβερτον άνοιξε το σκορ για την «σελεσάο», με τους Περουβιανούς να ισοφαρίζουν στο 41’ με εύστοχο πέναλτι του Γκερέρο. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ωστόσο, ο Ζεσούς με πλασέ, έστειλε την Βραζιλία στα αποδυτήρια, με το υπέρ της 2-1. Στην επανάληψη οι Βραζιλιάνοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά το ματς απέκτησε ενδιαφέρον, όταν στο 70’ αποβλήθηκε ο Ζεσούς με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι […]