Με πεντάρα βλέπει… 4άδα ο Άρης!

20:58 18/3/2019 - Πηγή: seleo
Εύκολο έργο, όπως αναμενόταν, είχε ο Άρης απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης, τον οποίο και διέλυσε με 5-0. Οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν στους τρεις τη διαφορά από τον Ατρόμητο και… βλέπουν πλέον…

Ο Άρης μπήκε δυνατά από το ξεκίνημα του αγώνα κι ευτύχησε να… πετύχει αυτό που θέλει κάθε ομάδα. Ένα γρήγορο γκολ. Βέβαια σε αυτό έβαλε το.. χεράκι του και ο Βαφέας που τράβηξε μέσα στην περιοχή

του Βέλεθ, με τον Ντιγκινί να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το πρώτο ημίχρονο ουσιαστικά ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων, οι οποίοι δημιούργησαν κι άλλες ευκαιρίες για να σκοράρουν. Ωστόσο, στο 27’ και στο 45’ ο Αστράς έκανε εντυπωσιακές επεμβάσεις σε σουτ των Ντιγκινί και Γκαρσία, ενώ στο 43’ και στον 44’ ο Γάλλος ήταν άστοχος. Σημειώνεται ότι στο 16’ υπήρξε κι άλλο καθαρό πέναλτι πάνω στον Λάρσον, το οποίο δεν δόθηκε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά από την αρχή και πολύ γρήγορα κατάφερε να… τελειώσει το παιχνίδι, με δύο ακόμη γκολ. Στο 54’ ο Τόνσο και στο 63’ ο Ντιγκινί έδωσαν αέρα τριών τερμάτων στους «κιτρινόμαυρους» μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Ο Γιουνές στο 81’ και ο Φετφατζίδης στο 86’ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.