«Τρίτωσε» το καλό για το Ρέθυμνο Cretan Kings | «Πάτησε» τον Άρη στο «Μελίνα Μερκούρη»

Ευστοχώντας στις βολές του τελευταίου λεπτού, το Ρέθυμνο Cretan Kings επιβίωσε από το θρίλερ με τον Άρη, τον οποίο νίκησε με 80-73. Ο Γκούντγουϊν με 19 πόντους, οχτώ ριμπάουντ, ο Γιαννόπουλος με 14 πόντους και ο Άρμστεντ με 13 πόντους και έξι ασίστ ήταν οι κορυφαίοι των νικητών. Για τον Άρη ο Μποχωρίδης είχε 21 πόντους, οχτώ ριμπάουντ και επτά ασίστ, ενώ από 15 πόντους είχαν Βασιλόπουλος και Τσαϊρέλης.

Η πρώτη περίοδος κύλησε με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (9-7 στο 5΄, 14-14 στο 7΄) με τον Ανδρέα

Χριστοδούλου να δίνει λύσεις για τους γηπεδούχους στην επίθεση αλλά με τον Άρη να παίρνει το προβάδισμα με το τέλος της χάρη σε καλάθι του Τσαϊρέλη (17-18) και έχοντας παραγωγικό τον Βασιλόπουλο (8 πόντοι).

Η εικόνα του παιχνιδιού παράμεινε η ίδια στα πρώτα τέσσερα λεπτά της δεύτερης περιόδου (24-24) όμως το Ρέθυμνο Cretan Kings χάρη σε ένα σερί 11-0 σε διάστημα τριών λεπτών ξέφυγε με 35-24. Προσωρινά όπως αποδείχτηκε, αφού ο Άρης μάζεψε γρήγορα τη διαφορά (36-35 στο 19΄). Οι γηπεδούχοι πάντως πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 40-35 με ένα τρίποντο του Γιαννόπουλου στο τέλος. Το Ρέθυμνο Cretan Kings ήταν πιο εύστοχο στο πρώτο μέρος από το τρίποντο (5/9 έναντι 4/10 του Άρη) όμως οι φιλοξενούμενοι ανανέωσαν εννιά επιθέσεις τους με ριμπάουντ έχοντας συνολική κυριαρχία στους «αιθέρες» (19 ριμπάουντ έναντι 12 των Κρητικών).

Ο Άρης μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με ένα μικρό σερί 5-0 με το οποίο ισοφάρισε πριν το τρίλεπτο στους 40 πόντους. Στα μισά της τρίτης περιόδου το Ρέθυμνο είχε ξανά ένα μικρό προβάδισμα (51-45) όμως οι άμυνες πια είχαν τον πρώτο λίγο, έγιναν πιο σκληρές κι αποτελεσματικές περιορίζοντας τη συνολική παραγωγικότητα του παιχνιδιού. Ο ρυθμός δεν άλλαξε και ο Άρης όχι μόνο εξάλειψε τη μικρή διαφορά του αντιπάλου του αλλά στο φινάλε της περιόδου πήρε ξανά το προβάδισμα με φόλου του Μάρας στην εκπνοή της (53-55).

Το παιχνίδι είχε αποκτήσει μια «άγρια» ομορφιά με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Έτσι πέντε λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν 61-62. Ο Άρης προηγήθηκε και με 64-61 όμως το Ρέθυμνο Cretan Kings προσπέρασε εκ νέου με 65-64. Στο 37΄ η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν και πάλι πάνω στο σκορ (65-66) και στο 38΄ υπήρχε ισοπαλία στους 68. Ένα έμμεσο «τετράποντο» -τρίποντο και φάουλ- στο 1:23 «έγραψε» το 72-70 για τους γηπεδούχους.

Μία βολή του Προύιτ και ένα λέι απ του Μούντι έκαναν το 74-71 μόλις μπήκε το ματς στο τελευταίο λεπτό και ο Τσαϊρέλης έκανε το 74-73. Δύο διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ από τον Γκούντγουϊν και ένα φάουλ που κέρδισε, τον έστειλαν στις βολές στα 18΄΄ τις έχασε και τις δύο όμως ο Άρης δεν πήρε το αμυντικό ριμπάουντ. Πριν την επαναφορά ο Μπελ έκανε αντιαθλητικό στον Μούντι τραβώντας τη φανέλα του (75-73 με 1/2 βολές στα 16,6΄΄). Στα 14.8΄΄ πήγε στις βολές ο Άρμστεντ κάνοντας το 77-73. Ο Μποχωρίδης πέταξε την μπάλα εκτός παρκέ στα 14΄΄ και εκεί τελείωσε πια το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 40-35, 53-55, 80-73

Ρέθυμνο Cretan Kings (Νίκος Βετούλας): Γκούντγουιν 19 (2), Κώττας 2, Χριστοδούλου 10 (1), Μόρισον 3 (1), Άρμστεντ 13 (1), Ντάνιελς, Μούντι 8 (1), Στεφανίδης 5, Λι 6, Γιαννόπουλος 14 (3).

Άρης (Παναγιώτης Γιαννάκης): Μποχωρίδης 21 (3), Φλιώνης 3 (1), Τσαϊρέλης 15, Μούρτος, Βασιλόπουλος 15, Μάρας 4, Πουλιανίτης, Προύιτ 8 (1), Μπελ 7 (1).