Το ποδοσφαιρικό ματς που κρίθηκε μετά από… 42 πέναλτι

Το 2009 στην Ελλάδα είχαμε τρελαθεί με όσα βλέπαμε να συμβαίνουν στον τελικό του κυπέλλου ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ.

Ήταν η βραδιά που το ματς έληξε 3-3 στο 90λεπτο, 4-4 στην παράταση και 15-14 στα πέναλτι. Αν νομίζουμε, όμως, ότι αυτό είναι το μεγαλύτερο σκορ που έχει καταγραφεί σε διαδικασία των πέναλτι, κάνουμε λάθος.

Το ρεκόρ το έχει η Αργεντινή, στην οποία

ένα χρόνο μετά τα δικά μας κατορθώματα, τη σεζόν 2009-10, είε τις Γουβεντούδ Αλιάνσα και Χενεράλ Πας Τζούνιορς να μάχονται μέχρις εσχάτων για την άνοδο από την 4η στην 3η κατηγορία.

Οι δύο αγώνες, στις έδρες των δύο ομάδων, έληξαν με συνολικό σκορ 3-3 και όλα κρίθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι, όπου η Χενεράλ Πας Τζούνιορς επικράτησε με 21-20! Και το ακόμη πιο εντυπωσιακό, είναι το γεγονός ότι σε αυτές τις 42 εκτελέσεις, άστοχη ήταν μόνο μία. Η 42η.

newsbeast.gr

The post Το ποδοσφαιρικό ματς που κρίθηκε μετά από… 42 πέναλτι appeared first on zarpanews.gr.