Το “μπλακ άουτ” της τρίτης περιόδου στοίχισε τη νίκη στον ΑΟΚ Χανιά! 60-69 ο Έσπερος Λαμίας

Ένα (σχεδόν) πεντάλεπτο “μπλακ άουτ” στο φινάλε της τρίτης περιόδου στοίχισε από τον ΑΟΚ Χανιά τη νίκη, στο παιχνίδι με τον Έσπερο Λαμίας που έγινε την Κυριακή το απόγευμα στο κλειστό γυμναστήριο Κλαδισού.

Μέχρι εκείνο το σημείο ο ΑΟΚ Χανιά ήλεγχε το ματς και ήταν μπροστά με 5-6 πόντους. Το υπέρ του 39-34 έγινε (ξαφνικά και λόγω σωρείας λαθών),

43-50 στο φινάλε της γ’ περιόδου και 43-55 στα πρώτα λεπτά της δ’ περιόδου, με συνέπεια ο Έσπερος Λαμίας να πάρει εύκολα (από κει και πέρα) το παιχνίδι.

Επί της ουσίας επρόκειτο για ένα ματς που, παρά το γεγονός ότι ο Έσπερος Λαμίας ήταν καλύτερος στο α’ δεκάλεπτο έχοντας μικρή διαφορά στο σκορ, ο ΑΟΚ το διαχειρίστηκε εξαιρετικά στη β’ και στα μισά της γ’ περιόδου, συντηρώντας μια διαφορά έως και 6 πόντους (39-33). Κάπου εκεί “έσβησαν τα φώτα” με συνέπεια την εξέλιξη που έφερε μια εύκολη (τελικά) νίκη των φιλοξενούμενων, με 60-69.

10 ΛΕΠΤΑ: 16-17, 34-31 (ΗΜΙΧΡ.), 43-50, 60-69 (ΤΕΛ.ΑΠΟΤ.)

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (Λ.ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ): Σταθόπουλος, Κουτσαβδής, Αλεξίου 4, Υφαντόπουλος 3 (1), Σαράντης 9(1), Αράπης 4 (1), Πούρος, Σκαμνάκης 7(1), Κολαρετάκης, Αδοντάκης 19, Τασιούδης 12 (1), Παπαδάκης 3 (1).

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Ν.ΤΣΟΥΚΑΛΑΔΕΛΗΣ): Στογιάκοβιτς, Μπερτσίμας, Σέττος 4 (1), Πάππος 6 (1), Ρουμελιώτης 8(1), Φλίκας 10 (1), Παπαργυρόπουλος 11, Φούντας, Δαχρετζής 18 (2), Κατράνας 12 (1), Παπανικολάου.