Πρώτο «διπλό» για τον ΠΑΟΚ στο Ρέθυμνο

Με κορυφαίους τους Κρουμπάλι (18π, 10ρ.), Χρυσικόπουλο (13π, 7ρ.), Κόνιαρη (10π, 10ασ. 5ρ.) και καθοριστικό τον Ζάρα που σημείωσε και τους 11 πόντους του στα τελευταία επτά λεπτά, ο ΠΑΟΚ πέρασε από το Ρέθυμνο με 79-73 στην πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη φετινή Stoiximan.gr Basket League. Για το Ρέθυμνο Cretan Kings

που παρέμεινε σε δύσκολη θέση, 19 πόντους είχε ο Άρμστεντ και 15 ο Χριστοδούλου.

Στα πρώτα λεπτά ο ΠΑΟΚ με τον Τρις –σημείωσε τους πρώτους πέντε πόντους της ομάδας του- και ο Άρμστεντ για το Ρέθυμνο –σημείωσε τους επτά πόντους των γηπεδούχων- μονοπώλησαν τις προσπάθειες και στο 3΄ οι ομάδες ήταν ισόπαλες στους επτά πόντους, εικόνα που διατηρήθηκε και στο 7΄ (14-14). Με τον Άρμστεντ να τελειώνει το δεκάλεπτο με 10 πόντους, το Ρέθυμνο Cretan Kings ήταν μπροστά με 23-20 παίρνοντας επτά πόντους στον αιφνιδιασμό, κομμάτι που δεν έδωσε τίποτα στον ΠΑΟΚ σε αυτό το διάστημα.

Ο Δικέφαλος έβγαζε όμως δημιουργίες (ο Κόνιαρης είχε έξι ασίστ στο ημίχρονο), «διάβαζε» τα «miss-match» και εκμεταλλευόμενος τους Κρουμπάλι και Χρυσικόπουλο (10 και οχτώ πόντοι αντίστοιχα στο ημίχρονο) πήρε το προβάδισμα με πέντε στο 13΄ (23-28 με σερί 9-0) και επτά στο τέλος του πρώτου μέρους (38-45) παρά την επιθετική «αφύπνιση» του Χάρη Γιαννόπουλου που παίρνοντας τη σκυτάλη από την Άρμστεντ έφτασε στους εννιά.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ καλά και στην τρίτη περίοδο και χάρη σε ένα σερί 5-0 στο πρώτο της λεπτό βρέθηκε προηγούμενος με 12 (38-50) προβάδισμα που στην ουσία διατήρησε παρότι οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά στους πέντε (45-50 στο 24΄) αφού στο 30΄ ήταν μπροστά με 61-50.

3,5 λεπτά πριν το τέλος, ο Δικέφαλος έδειχνε να τελειώνει το παιχνίδι προηγούμενος ξανά με 12 πόντους (61-73) όμως το Ρέθυμνο Cretan Kings δεν τα παράτησε πλησιάζοντας στους τέσσερις (71-75) 1:14 πριν το τέλος. Στα 44΄΄ και με τη διαφορά στους τέσσερις αστόχησε σε λέι απ ο Μούντι, με δύο βολές του Κόνιαρη έγινε το 71-77, απάντησε ο Άρμστεντ στα 33΄΄ (73-77) αλλά ο ΠΑΟΚ «σφράγισε» τη νίκη του με καλάθι του Κρουμπάλι.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 38-45, 50-61, 73-79.

Ρέθυμνο (Βετούλας): Ντάνιελς 6, Κώττας, Γιαννόπουλος 12 (4), Ρόμπερτσον, Άρμστεντ 19 (3), Γκούντγουιν 8, Χριστοδούλου 15 (1), Μούντι 11, Λι 2.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 6, Χρυσικόπουλος 13 (2), Κόνιαρης 10 (10ασ.), Τζόουνς, Τρις 7 (1), Κρουμπάλι 18 (10ριμπ.), Τσόχλας 8 (2), Μαργαρίτης 1, Ζάρας 11, Κατσίβελης 5.