Ποδαρικό με «διπλό» στα Τρίκαλα για το Ρέθυμνο Cretan Kings

Ιδανικό ποδαρικό στο 2018 έκανε το Ρέθυμνο Cretan Kings, πανηγυρίζοντας ένα σπουδαίο «διπλό» επί των Τρικάλων με 86-76. Σ’ ένα πραγματικό ντέρμπι που κρίθηκε στην παράταση (70-70 κ.α.), η ομάδα του Νίκου Βετούλα βρήκε τις απαντήσεις στα κρίσιμα σημεία και έφτασε στο πολυπόθητο αποτέλεσμα.

Η ομάδα της Κρήτης προηγήθηκε ακόμα και με 14 πόντους (19-33) στις αρχές της 2ης περιόδου, αλλά τα Τρίκαλα

«επέστρεψαν» και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 40-41 και στο 3ο δεκάλεπτο κυριάρχησε η αστοχία, κάτι που μαρτυρά και το επιμέρους 11-10. Μετά το 51-51 της 3ης περιόδου τα Τρίκαλα έτρεξαν ένα σερί 8-0 για το 59-51. Ο Μούντι, που ήταν και ο κορυφαίος για την ομάδα του Ρεθύμνου, μείωσε σε 70-68 στα 51’’ και ο Χριστοδούλου πέτυχε «γκολ-φάουλ» (70-70), αλλά αστόχησε στη βολή στα 21’’ πριν το φινάλε.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου και πάλι πρωταγωνιστής ήταν ο Μούντι. Ο Αμερικάνος γκαρντ πέτυχε 10 πόντους, το Ρέθυμνο Cretan Kings κυριάρχησε πλήρως και έτσι έφτασε στο «διπλό» με 86-76.

Ο Στέφαν Μούντι τελείωσε το ματς με 28 πόντους (11/13 βολές, 4/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα), 9 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 10 κερδισμένα φάουλ και μόλις 2 λάθη σε 30’29’’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Γκούντγουιν με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Το Ρέθυμνο Cretan Kings πανηγύρισε την 4η νίκη στα τελευταία 5 παιχνίδια, την 1η στο 2018, τη 2η μακριά από το «Μελίνα Μερκούρη» και συνολικά την 5η στον φετινό «μαραθώνιο» της Stoiximan. gr Basket League.

Παράταση

Με ενέργεια και ψυχή μπήκε η ομάδα του Ρεθύμνου στο έξτρα 5λεπτο της παράτασης και έτρεξε ένα σερί 6-0. Ο Μούντι με μία βολή, ο Λι με κάρφωμα έπειτα από ασίστ του Γκούντγουιν και ο Αμερικάνος γκαρντ με «γκολ-φάουλ» έκαναν το 70-76 στα 3’34’’. Το σερί έφτασε στο 8-0, ξανά με δύο βολές του Μούντι για το 70-78. Τα Τρίκαλα μείωσαν σε 72-78 με τον Μάρεϊ, για να απαντήσει ο Άρμστεντ με δύο βολές για το 72-82 για το νέο διψήφιο προβάδισμα των γηπεδούχων, «κλειδώνοντας» τη νίκη.

Ο Μούντι έφτασε τους 10 πόντους στην παράταση και το τελικό 76-86 βρήκε το Ρέθυμνο Cretan Kings να πανηγυρίζει μία πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 40-41, 51-51, 70-70 (κ.α.), 76-86 (παρ.)

ΤΡΙΚΑΛΑ (Κώστας Μέξας): Τζόουνς 16 (1), Λούντζης 11 (2), Φέισι 6 (9 ριμπάουντ), Τέγιτς 5 (1), Μάρεϊ 8 (7 ριμπάουντ), Τέιμς 7 (1/6 τρίποντα), Σλαφτσάκης 13 (1), Χατζηνικόλας, Καλογιαννίδης, Σχορτσανίτης 6 (3/5 δίποντα, 0/3 βολές, 1 ριμπάουντ, 2 λάθη σε 9’20’’), Κανάτσεβιτς 4 (1/4 σουτ, 6 ριμπάουντ).

ΡΕΘΥΜΝΟ (Νίκος Βετούλας): Γκούντγουιν 14 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κώττας 1, Χριστοδούλου 5, Μόρισον 5 (1), Άρμστεντ 11 (1), Ντάνιελς 9, Μούντι 28 (4/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 11/13 βολές, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Στεφανίδης, Λι 8 (9 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 5 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).