«Πήρε μπρος» ο Πλατανιάς! Ξανά «πάτησε» τον Απόλλωνα και έκανε σεφτέ στο πρωτάθλημα

Μέχρι και σήμερα ο Πλατανιάς δεν είχε νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς δεν είχε κερδίσει κάποιο ματς, αλλά μετά το «τρίποντο» στο Κύπελλο, πήρε και το… διπλό στη Ριζούπολη. Η χανιώτικη ομάδα επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα Σμύρνης, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της πέμπτης αγωνιστικής της Super League και πλέον απέκτησε και την ουσία.

Ιδανικά κύλησαν τα πρώτα λεπτά του αγώνα για τον Πλατανιά, ο οποίος μπορεί να είδε τον Απόλλωνα να μπαίνει πιο δυνατά, αλλά

κατάφερε να κρατήσει το μηδέν και να ανοίξει και το σκορ. Στο 22’ Ενσικουλού ο πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή μετά τη συνεργασία των Μπούτνικ-Ντεβέσα και νίκησε τον Τσόβιτς, γράφοντας το 1-0.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι δύο ομάδες είχαν σημαντικές ευκαιρίες για να σημειώσουν κάποιο τέρμα, αλλά καμία από τις δύο δεν έλυσε τον… γόρδιο δεσμό. Μάλιστα, η αθηναϊκή ομάδα είχε δύο δοκάρια στις αρχές του δεύτερου μέρους και έμεινε με δέκα παίκτες από το 67′ μετά την αποβολή του Ντάσιου. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι στο τέλος πανηγύρισαν το πρώτο τους «τρίποντο» στη Super League, φτάνοντας τους έξι βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Απόλλων Σμύρνης (Άκης Μάντζιος): Τσόβιτς, Κοντοές, Κύργιας (57’ Μενδρινός), Ντάσιος, Κονέ, Σιατραβάνης (82’ Μάατσι), Αλμπάνης (58’ Μάατσεν), Καστιγέχος, Μπιτζιμίν, Βαλλιάνος, Παπάζογλου

Στον πάγκο: Χουάντερσον, Μπαμπιάρζ, Χουάρες, Μπαρτολίνι

Πλατανιάς: (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Κρος (61’ Στάμου), Στανισάβλιεβιτς, Κοροβέσης (83’ Αγγελόπουλος), Στάθης, Βάντερσον, Πλιάτσικας, Πριντέτα, Ενσικουλού, Ντεβέσα (70’ Δημούτσος), Μπούντνικ

Στον πάγκο: Κασωτάκης, Στόιτσεφ, Γκρζέλτσακ, Πατράλης

Επιμέλεια: Μαρσέλ Κατσάνι