Πέρασε η ΑΕΚ από Ηράκλειο, 2-0 τον ΟΦΗ

Την τέταρτη διαδοχή ήττα γνώρισε ο ΟΦΗ στο πρωτάθλημα. “Θύτης” η ΑΕΚ που επικράτησε στο “Θεόδωρος Βαρδινογιάννης με 2-0 χάρη στα τέρματα των Σάκχοφ – Τάνκοβιτς

Όχι ιδιαίτερα θεματικό παιχνίδι, αν και είχε καλό ρυθμό κι ακόμη περισσότερη τακτική. Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο για τον “δικέφαλο” που επέστρεψε στις νίκες μετά την εντός έδρας ήττα από τον ΠΑΣ Γιάννινα. Παράλληλα επέστρεψε

και στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Ντεμπούτο για τον Λουκ Καστάνιος με τη φανέλα της Κρητικής ομάδας. Πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 82ο λεπτό στη θέση του Σαρδινέρο κι είχε και την πρώτη του καλή προσπάθεια στο Ελληνικό πρωτάθλημα με τη φάση του 85ου λεπτού.

Αρνητικό για το ΟΦΗ το ότι δεν σκόραρε για ένα ακόμη, πέμπτο σερί, παιχνίδι. Το “φιλμ” της αναμέτρησης στο “Γεντί Κουλέ”:

12′ Σουτ του Στάικου με το αριστερό λίγο έξω απο την περιοχή, πετάχτηκε ο Αθανασιάδης και έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

15′ Ο Γκαρσία βρήκε χώρο από δεξιά, πέταξε τη μπάλα στον χώρο στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος πάτησε περιοχή και πλάσαρε από πλάγια θέση, με τον Βάτερμαν να σώζει την εστία του με τα πόδια.

34′ Εκτέλεση φάουλ από αριστερά του Στάικου, κεφαλιά του Βούρου εντός περιοχής, ψηλά άουτ η μπάλα.

40′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νέιρα, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αθανασιάδη η μπάλα.

43′ ΓΚΟΛ 0-1. Εκτέλεση κόρνερ του Σιμάνσκι από αριστερά, κεφαλιά του Λάτσι στο πρώτο δοκάρι, νέα κεφαλιά του Εβγέν Σάκχοφ στο δεύτερο δοκάρι και οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με το τρίτο γκολ του Ουκρανού στο πρωτάθλημα.

Σάκχοφ (γκολ με ΟΦΗ)

50′ Τρομερή εκτέλεση φάουλ του Στάικου, εξίσου εντυπωσιακή η επέμβαση του Αθανασιάδη.

62′ Πάτησε περιοχή ο Αλμπάνης κι έκανε την παράλληλη μπαλιά, ο Διαμαντής με τάκλιν έκοψε, η μπάλα πήγαινε στο τέρμα και ο Βάτερμαν πέφτοντας έδιωξε δύσκολα με τα πόδια.

63′ Αδύναμο σουτ του Διαμαντή από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε εύκολα ο Αθανασιάδης.

71′ ΓΚΟΛ 0-2. Πολύ ωραίος συνδυασμός των φιλοξενούμενων. Από τον Σιμάνσκι στον Ολιβέιρα κι από εκεί στον Μουαμέρ Τάνκοβιτς, ο οποίος με διαγώνιο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ΑΕΚ. Ήταν το δεύτερο γκολ του Σουηδού ποδοσφαιριστή στο πρωτάθλημα.

77′ Ψηλοκρεμαστό πλασέ του Τάνκοβιτς εκτός περιοχής, ελάχιστα άουτ η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βάτερμαν.

84′ Σκαστό σουτ του Γρίβα μετά από σέντρα του Λυμπεράκη, δεν ανησύχησε ο Αθανασιάδης.

85′ Ατομική ενέργεια κσι δυνατό σουτ του Καστάνιος, το οποίο ήταν άστοχο.

86′ “1-2” του Τάνκοβιτς με τον Σιμάνσι, σου του πρώτου μπλόκαρε εύκολα ο Βάτερμαν.