Ήττα σοκ για τα Χανιά από τα Τρίκαλα με ανατροπή λίγο πριν το τέλος

Το ρολόι μπορεί να έδειχνε μετά τα 80ο λεπτό και να διαφαινόταν πως τα Χανιά θα κρατούσαν το τρίποντο της νίκης, αλλά η ομάδα των Τρικάλων δεν είχε πει όπως αποδείχτηκε την τελευταία της λέξη. Καταφέρνοντας τον απόλυτο αιφνιδιασμό κατάφερε μέσα σε ένα δίλεπτο να ισοφαρίσει αρχικά στο 83′ με κεφαλιά του Σουλιώτη, ενώ το τελειωτικό χτύπημα στους γηπεδούχους ήρθε ένα μόλις λεπτό μετά από μια νέα αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων με τον Αλμπάνη

από κοντά να πλασάρει για το 1-2!

Μια ήττα η οποία είναι ό,τι χειρότερο αυτή τη στιγμή για τα Χανιά τα οποία υπό άλλες συνθήκες θα μπορούσαν να φτάσουν πολύ ψηλά στη βαθμολογία και να ατενίζουν το μέλλον τους με μεγάλη αισιοδοξία. Από την άλλη, τα Τρίκαλα πετυχαίνουν σίγουρα μια πολύ μεγάλη νίκη, ισοσκελίζοντας ουσιαστικά την εντός έδρας ήττα από τον Λεβαδειακό.

Το γκολ για τα Χανιά σημειώθηκε στο 41’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Διαμαντόπουλου το οποίο προέκυψε μετά από χέρι του Σουλιώτη σε σουτ του Κάρλος.

Αξιο αναφοράς ότι ο Μασένα στο τέλος είχε κλασική ευκαιρία με κοντινό πλασέ για να πετύχει το 2-2 και τουλάχιστον τα Χανιά να αποφύγουν μια δεύτερη εντός έδρας ήττα, αλλά ο τερματοφύλακας Γιακουμάκης των Τρικάλων απέκρουσε σωτήρια για την ομάδα του.

Οι φάσεις του αγώνα

Mikel Chania Delivery
9′ Ευκαιρία για τα Τρίκαλα ο Πέλκας κέρδισε τις κόντρες στην περιοχή και ο Φασίδης πλάσαρε άουτ από κοντά.
14′ Φάουλ του Παπαγεωργίου κεφαλιά του Σουλιώτη μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης.
17′ Σουτ του Παπαγεωργίου σταματά η μπάλα στο σώμα του Ζιούλη.
21′ Φάουλ του Σκόνδρα μπλοκάρει σταθερά ο Κουτζαβασίλης.
22′ Πρώτη καλή φάση για τα Χανιά, έπειτα από συνεργασία με τον Αναστασόπουλο ο Βασιλόγιαννης σουτάρει και ο Γιακουμής αποκρούει.
31′ Φάουλ του Παπαγεωργίου κεφαλιά του Πέλκα ψηλά άουτ η μπάλα.
34′ Πάσα προς τα πίσω του Διαμαντόπουλου σουτ του Κάρλος η μπάλα αρκετά έξω από την εστία.
40′ Πέναλτι για χέρι του Σουλιώτη σε σουτ του Κάρλος.
41′ ΓΚΟΛ: Ο Διαμαντόπουλος ευστοχεί στο πέναλτι για το 1-0.
49′ Κόβεται με οφσάιντ ο ερχόμενος από πίσω Σουντουρά σε εξαιρετική μπαλιά του Κάρλος.
59′ Ατομική ενέργεια του Παναγιωτούδη και σουτ άουτ.
76′ Φάουλ του Μασένα μπλοκάρει ο Γιακουμής.
83′ ΓΚΟΛ: Φάουλ του Παπαγεωργίου ο Σουλιώτης με κεφαλιά ισοφαρίζει (1-1).
84′ ΓΚΟΛ: Νέα αδράνεια στην άμυνα ο Αλμπάνης με πλασέ κάνει το 1-2.
90+4′ Απίστευτη ευκαιρία σε πλασέ του Μασένα αποκρούει ο Γιακουμής.

Διαιτητής: Μπακογιάννης (Αθηνών)
Βοηθοί: Δασκαλάκης Α. – Μαυραντωνάκης (Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Πατεμτζής (Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Πιαστόπουλος (5′), Ανδρέου (19′), Παναγιωτούδης (20′), Διαμαντόπουλος (25′), Σουλιώτης (40′), Κεχαγιάς (52′), Σταματής (65′), Μασένα (90+2′)

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Αναστασόπουλος, Ανδρέου, Ζιούλης, Σωτηράκος, Πλέγας (88′ Βρεττός) Παναγιωτούδης, Κάρλος (66′ Μασένα), Σουντουρά (58′ Μπραμπίγια), Βασιλόγιαννης (88′ Κάσσος), Διαμαντόπουλος.

Τρίκαλα (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιακουμής, Ριζογιάννης, Σουλιώτης, Πιαστόπουλος, Σταματής (80′ Καρούνγκα), Νιάρος, Κεχαγιάς (73′ λ.τρ. Ελευθεριάδης), Παπαγεωργίου, Σκόνδρας (64′ Αλμπάνης), Πέλκας (80′ Ντιαλόσι), Φασίδης (46′ Ευθυμίου).

Πηγή: athlitiko.gr

The post Ήττα σοκ για τα Χανιά από τα Τρίκαλα με ανατροπή λίγο πριν το τέλος appeared first on zarpanews.gr.