Αποκλείστηκαν τα Χανιά από το Κύπελλο Ελλάδας

Το παιχνίδι κρίθηκε στην παράταση και ειδικότερα στο 93ο λεπτό με το γκολ από τον Χοτζάλλι

Τα Χανιά είχαν προηγηθεί στο σκορ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι από το Μπαΐροβιτς στο 40ό λεπτό, με το Αιγάλεω να ισοφαρίζει με τον ίδιο τρόπο στο 48’ με τον Τσιλιγκίρη.

Τα Χανιά έχουν ενστάσεις, όμως τόσο για το αν υπήρξε πέναλτι στη φάση του 1-1, όσο και ότι έγινε

επιθετικό φάουλ πάνω στον Κουτζαβασίλη στη φάση του δεύτερου γκολ.

Το χειρότερο είναι ότι τα Χανιά ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με εννέα παίκτες, καθώς αποβλήθηκαν ο Τριανταφυλλάκος στο 84’ και λίγο πριν το τέλος της παράτασης ο Παναγιωτούδης.

Με παίκτη λιγότερο ολοκλήρωσε το ματς και το Αιγάλεω, με τον Τσιλιγκίρη να παίρνει την άγουσα για τα αποδυτήρια διότι είχε διαπληκτισμό με τον Τριανταφυλλάκο.

Οι φάσεις του αγώνα

17′ Εκπληκτική επέμβαση με το ένα χέρι του Κουτζαβασίλη σε σουτ του Τσιλιγκίρη.

20′ Σουτ του Τριμμάτη μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης.

22′ Ακυρώνεται γκολ του Μπαΐροβιτς (κεφαλιά από σέντρα του Κογιέτε) ως οφσάιντ με υπόδειξη του β’ βοηθού Πριόνα.

25′ Ωραία συνεργασία Κογιέτε – Καμαρά σέντρα του τελευταίου έδιωξε σωτηρία για το Αιγάλεω ο Βλάχος.

35′ Ευκαιρία για το Αιγάλεω από ενέργεια και σέντρα του Τριμμάτη ο Σαμπανίδης με προβολή δεν μπόρεσε να σκοράρει και στη συνέχεια καταλογίστηκε φάουλ πάνω στον Κουτζαβασίλη.

40′ ΓΚΟΛ: Ο Κογιέτε με αρκετό πείσμα κέρδισε την μπάλα από τον Μαγκάκη και στη συνέχεια ανατράπηκε κερδίζοντας το πέναλτι. Ο Μπαΐροβιτς ευστόχησε για το 0-1.

45′ Πάσα του Καββαδία σουτ του Σαμπανίδη μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης.

48′ ΓΚΟΛ: Ο Τσιλιγκίρης ευστοχεί σε πέναλτι που δόθηκε για μαρκάρισμα του Βάρκα σε Τριμμάτη. Απόφαση που προκάλεσε πολλές διαμαρτυρίες.

51′ Σέντρα του Αναστασίου ο Παντεκίδης έδιωξε σωτήρια προ του Καββαδία.

54′ Φάουλ του Τσιλιγκίρη μακριά από την εστία η μπάλα.

55′ Σουτ του Τριμμάτη ψηλά άουτ η μπάλα.

Mikel Chania Delivery
62′ Σουτ του Βάρκα μπλόκαρε ο Σικαλιάς.

67′ Μεγάλη ευκαιρία για το Αιγάλεω από τακουνάκι του Τριμμάτη ο Αναστασίου έκανε το γύρισμα ο Μπαρμπαρούσης πλασάρει για να κόψει σωτηρία ο Καμαρά και να μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης.

73′ Φάουλ του Τριανταφυλλάκου απέκρουσε ο Σικαλιάς σε κόρνερ.

80′ Σουτ του Καθάριου μακριά από την εστία η μπάλα.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ
93′ 2-1 από μπαλιά του Αναστασίου ο Κουτζαβασίλης μπλοκάρει την μπάλα και ο Χοτζάλλι του την αποσπά σκοράροντας σε κενή εστία μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες για επιθετικό φάουλ.

95′ Ευκαιρία για το 2-2 από σέντρα του Καμαρά η κεφαλιά του Καψάλη καταλήγει δίπλα από την εστία.

105′ Μακρινό σουτ του Καμαρά άουτ.

108′ Διπλή μεγάλη ευκαιρία, από φάση διαρκείας στην περιοχή το σουτ του Τσαμούρη κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Από την εκτέλεση του κόρνερ και τη σέντρα του Παναγιωτούδη το σουτ του Πατάπη έφυγε λίγο πάνω από την εστία.

110′ Σουτ του Χοτζάλλι ψηλά άουτ.

119′ Απίστευτη ευκαιρία από γύρισμα του Καψάλη ο Πατάπης πλασάρει από κοντά άουτ.

120+4′ Κόρνερ του Βογιατζή η μπάλα φτάνει στον Καψάλη που σουτάρει άουτ.

Διαιτητής: Λάμπρου (Ευβοίας)
Βοηθοί: Κωνστάντιος – Πριόνας (Ευβοίας)
4ος διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Αναστασίου (12′), Μαγκάκης (39′), Βάρκας (48′), Παναγιωτούδης (51′ και 120′), Ζιούλης (53′), Βογιατζής (99′), Καθάριος (105+2′), Σικαλιάς (120′)

Κόκκινες κάρτες: Τριανταφυλλάκος (84′), Τσιλιγκίρης (84′), Παναγιωτούδης (120′)

Αιγάλεω (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Σικαλιάς, Μαγκάκης (114′ Παναγιώτου), Αναστασίου, Παπανικόλας, Βλάχος, Λάσκαρης, Πιαστόπουλος (76′ Σκεντεράι), Τσιλιγκίρης, Καββαδίας (68′ Χοτζάλλι), Τριμμάτης (76′ Καθάριος, 115′ Καλύβας), Σαμπανίδης (60′ Μπαρμπαρούσης).

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Κογιέτε (54′ Καψάλης), Ζιούλης, Παντεκίδης (55′ Τσαμούρης), Καμαρά, Παναγιωτούδης, Βασιλακάκης (54′ Τριανταφυλλάκος), Κάρλος (94′ Πατάπης), Βασιλόγιαννης, Βάρκας (68′ Κολλάς), Μπαΐροβιτς (73′ λ.τρ. Βογιατζής

athlitiko.gr

The post Αποκλείστηκαν τα Χανιά από το Κύπελλο Ελλάδας appeared first on zarpanews.gr.