Πρώτη νίκη για τον ΠΑΟΚ που συνέτριψε τη Λάρισα

Ο ΠΑΟΚ πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας άνετα με 87-61 της Λάρισας στο "Παλατάκι", στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Basket League.

NATOI NATOI ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ! Ντύσου πρωταθλητής στα PAOK FC Official Stores

Mε τον Σμιθ να πετυχαίνει 24

πόντους (οι 22 στο δεύτερο ημίχρονο) με 9/13 σουτ, τον Λιούις να δίνει 10 ασίστ, τον Νόουλς να βάζει 13 πόντους και τον Ουίγκινς 12, η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τη Λάρισα, που γνώρισε δεύτερη "συντριβή" μετά από εκείνη με τον Προμηθέα στην πρεμιέρα.

Ο Δικέφαλος "ξέσπασε" μετά την ήττα από τον Άρη στο Αλεξάνδρειο στην πρεμιέρα και έκανε μία εξαιρετική εμφάνιση στην PAOK Sports Arena.

Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν εύκολα των νεοφώτιστων στη μεγάλη κατηγορία (87-61), με τον αγώνα να κρίνεται, όσο υπερβολικό κι αν ακούγεται, από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Το 19-5 και το ένα εύστοχο σουτ σε 15 προσπάθειες έγειραν τη ζυγαριά προς το μέρος των γηπεδούχων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-5, 39-22, 62-43, 87-61

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Σαρικόπουλος 7, Γουίγκινς 12 (1), Λούις 8 (3 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σμιθ 24 (4/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα), Εγκεκέζε 4, Μαργαρίτης 4, Τσόχλας 5 (1), Σχίζας 2, Χατζηνικόλας 2, Μπεστ 6 (2), Νόουλς 13 (6/11 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΛΑΡΙΣΑ (Φραγκιάς): Τσιλούλης 1, Παρκς 14 (6/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάμιλτον 5 (1), Ρέινολντς 3 (1/7 σουτ, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παπαντωνίου (0/5 σουτ), Χείλαρης 6, Βαβάτσικος, Μπερχανεμέσκελ 22 (3/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Φλόιντ 4