Πισωγύρισμα για τον Άρη: "Ξύπνησε" αργά και "πέταξε" δύο βαθμούς στη Νέα Σμύρνη

Ο Άρης αναδείχθηκε ισόπαλος με τον Πανιώνιο με σκορ 1-1 στη Νέα Σμύρνη, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Super League.

Οι "κιτρινόμαυροι" δέχτηκαν γκολ στο 66΄ από τον Άρτσε και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, παρότι έπαιζαν με παίκτη παραπάνω από το ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, λόγω αποβολής του Μιλόγεβιτς

με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 48΄. Την πρώτη την πήρε για φάουλ στο 46΄ και την δεύτερη για θέατρο δύο λεπτά αργότερα.

Μετά το γκολ που έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, οι Θεσσαλονικείς "ξύπνησαν" και πίεσαν πολύ. Κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση με ένα πολύ όμορφο γκολ του Ρόουζ στο 85΄, όμως παρά τα δύο δοκάρια που είχαν στο 87΄ και στο 94΄, σε κεφαλιές των Βέλεθ και Τόνσο, αλλά και κάποιες ακόμη σπουδαίες ευκαιρίες, δεν μπόρεσαν να πετύχουν την ανατροπή.

Δείτε ΕΔΩ τα στιγμιότυπα του αγώνα.

Έτσι, ουσιαστικά έχασαν δύο βαθμούς στην έδρα του ουραγού Πανιωνίου και δεν συνέχισαν το νικηφόρο σερί με τον Ένινγκ στον πάγκο, που είχε την πρώτη του απώλεια, με αποτέλεσμα να παραμένουν εκτός εξάδας με 12 βαθμούς.

Ο σοβαρός τραυματισμός του Μαξίμοβιτς στιγμάτισε το ματς. Στο 37΄ βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα βρήκε πάνω στο πόδι του Αραμπούλι που ήταν σε θέση οφσάιντ, αυτός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά ο φορ του Πανιωνίου ήταν μπροστά από την άμυνα του Άρη και το γκολ ακυρώθηκε σωστά. Ο Σέρβος χτύπησε άσχημα στην προσπάθειά του και αυτή η στιγμή θα του στερήσει την υπόλοιπη σεζόν. Ο μέσος του Πανιωνίου, ο οποίος αποχώρησε με ασθενοφόρο από το ματς, μετά τις πρώτες εξετάσεις στις οποίες υποβλήθηκε στο νοσοκομείο, φάνηκε ότι έχει υποστεί κάταγμα σφυρού και περόνης, γεγονός που τον θέτει νοκ-άουτ από το υπόλοιπο της σεζόν…

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μαλέρμπ, Παπανικολάου, Αραμπούλι, Ευαγγέλου, Μαξίμοβιτς (41' Μιλόγεβιτς), Οικονομίδης, Αρτσε (71' Τσιλούλης), Σταυρόπουλος, Κόρμπος, Παπαγεωργίου.

ΑΡΗΣ: Εμαν, Σούντγκρεν (84' Μαντσίνι), Κόρχουτ, Βέλεθ, Ρόουζ, Σάσα , Ματίγια, Φετφατζίδης, Ντιγκινί (78' Λάρσον), Μπρούνο Γκάμα (65' Τόνσο), Ιντέγιε