ΠΑΟΚ με... φόρα, νίκησε άνετα τον Πανιώνιο

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε την ανοδική του πορεία επικρατώντας άνετα και εύκολα του Πανιωνίου με 92-74 στο "Παλατάκι" για την 12η αγωνιστική της Basket League.

Εκπτώσεις για όλους από -70% στα PAOK FC Official Stores

Για τον Δικέφαλο του Βορρά αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη σε ισάριθμες

αναμετρήσεις στο 2018 (μετά τις νίκες επί Ολυμπιακού και Ορλαντίνα) στην "PAOK Sports Arena". Παράλληλα, για τους "ασπρόμαυρους" αυτή ήταν η 7η νίκη στους τελευταίους 8 αγώνες στο ελληνικό πρωτάθλημα της Basket League (μεσολάβησε η ήττα στο Λαύριο).

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου που είναι ανεβασμένη έφτασε τις 8 νίκες στο πρωτάθλημα της Α1 (8-4), ενώ οι "κυανέρυθροι" παρέμειναν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με μόλις μία νίκη (1-11).

Στο σημερινό παιχνίδι ο ουραγός Πανιώνιος ξεκίνησε εντυπωσιακά δείχνοντας ότι θα παλέψει για την έκπληξη στην Πυλαία. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 31-22 στην πρώτη περίοδο προβληματίζοντας τον ΠΑΟΚ που δεν είχε στη διάθεση του τον Χαραλαμπόπουλο ενώ έχασε από νωρίς τον Μαργαρίτη με πρόβλημα τραυματισμού. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 36-15 στο β΄ δεκάλεπτο γύρισαν το ματς "χτίζοντας" και διαφορά ασφαλείας (58-46 στο ημίχρονο. Ουσιαστικά κάπου εκεί κρίθηκε το παιχνίδι, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί χωρίς δυσκολίες το προβάδισμα και με διαφορά άνω των 10 πόντων, φτάνοντας σε μία άνετη επικράτηση με 92-74.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Λίνος Χρυσικόπουλος που πέτυχε 21 πόντους (4/4 τρίποντα), τους 18 εκ των οποίων έβαλε στο καθοριστικό δεύτερο δεκάλεπτο. Τον ακολούθησε ο Ζάρας με 18 πόντους ενώ πολύ καλός ήταν και ο Κατσίβελης με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-31, 58-46, 74-62, 92-74

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Μαργαρίτης, Καραμανώλης 3 (1/4 τρίποντα), Κατσίβελης 13 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Τζάκσον 3 (0/4 σουτ, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκος 7 (2/10 σουτ), Χρυσικόπουλος 21 (3/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 3/4 βολές), Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης 8 (1), Καρράς 2, Τσόχλας 5 (1), Ζάρας 18 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Τζόουνς 6 (1)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος): Σακελλαρίου 14 (2), Νταλό 7 (1), Τσούπκοβιτς 20 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/5 βολές), ΜακΝίλι 7, Σαρικόπουλος 10, Δίπλαρος 2, Κράβιτς 5, Καρακεχαγιάς, Μαραγκίδης, Καμπερίδης, Χέντερσον 4, Γούντσον 5 (1).