Ο Κενυάτης Μπρίμιν Μισόι νικητής του 36ου Μαραθωνίου της Αθήνας

O Μπρίμιν Μισόι είναι ο νικητής του 36ου Μαραθωνίου της Αθήνας.

Ο Κενυάτης τερμάτισε σε 2ωρ.10.56, πολύ κοντά στο ρεκόρ διαδρομής το οποίο είναι 2ωρ.10.37, ενώ αποθεώθηκε κατά τον τερματισμό. Δύο Αιθίοπες ακολούθησαν, ο Τέσφα Τορουνέχ ήταν δεύτερος με 2ωρ.12.52 και ο Αζμεράβ Τσερέμε τρίτος με 2ωρ.13.20.

Στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα, νικητής ήταν ο Κώστας Γκελαούζος, που πέτυχε νέο ατομικό ρεκόρ, αφού τερμάτισε σε 2ωρ.21.54. Ακολούθησαν ο Χριστόφορος Μερούσης (2.23.43) και ο Παναγιώτης

Καραϊσκος (2.23.53).

Στις γυναίκες η Ελευθερία Πετρουλάκη, στο ντεμπούτο της στο αγώνισμα, ήταν νικήτρια στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα και τρίτη στη γενική κατάταξη, με 2ωρ.46.09. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Στεφανία Λεοντιάδου (2.48.54) και στην τρίτη η Φωτεινή Δαγκλή - Παγκότο (2.50.09).

Σημειώνεται ότι περισσότεροι από 50.000 δρομείς από 105 χώρες - από όλον τον κόσμο - θα κατέκλυσαν το λεκανοπέδιο. Πέραν της κλασικής διαδρομής των 42 χιλιομέτρων, περιλαμβάνονται διαδρομές 5 και 10 χιλιομέτρων, αλλά και αγώνες για παιδιά και Άτομα με ειδικές Ανάγκες.

Κενυάτης Μπρίμιν Μισόι, 36ου Μαραθωνίου, Αθήνας,kenyatis brimin misoi, 36ou marathoniou, athinas