Ο Άρης στα ημιτελικά του Κυπέλλου, απέκλεισε τον ΠΑΟΚ

Ο Άρης νίκησε τον ΠΑΟΚ με 70-63 στο κατάμεστο "Nick Galis Hall" και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Στο ιστορικό πρώτο παιχνίδι με τον Παναγιώτη Γιαννάκη στον πάγκο, οι "κιτρινόμαυροι" κυριάρχησαν στη μεγαλύτερη διάρκεια, προηγήθηκαν ακόμη και με +19 πόντους διαφορά και πήραν δίκαια τη νίκη που τους έδωσε το εισιτήριο για την τετράδα του Κυπέλλου.

Ο Νοκ

άουτ προημιτελικός βέβαια ήταν μέτριος έως κακός από πλευράς ποιότητας και θεάματος, με τις δύο ομάδες να δείχνουν ότι είναι ανέτοιμες κάνοντας πολλά λάθη και όντας αρκετά άστοχες. Άλλωστε, ήταν το πρώτο επίσημο ματς για τη φετινή σεζόν.

Οι γηπεδούχοι με την ώθηση του κόσμου τους "έχτισαν" ισχυρό προβάδισμα άνω των 10 πόντων από την δεύτερη περίοδο, το οποίο και διατήρησαν πάρα τις προσπάθειες του Δικεφάλου για να μειώσει και να επανέλθει στη διεκδίκηση του αγώνα στο φινάλε.

Κορυφαίος των νικητών στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς ήταν ο Βασιλόπουλος. Πρώτοι σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν οι Lucky Jones και Kevin Dillard με 14 πόντους, ενώ ο οι Owen Klassen, Ousman Krubally και Brandon Triche είχαν από 7.

Στην δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση, σε αντίθεση με τον Άρη που βρήκε σκορ από την περιφέρεια, αλλά και στον αιφνιδιασμό με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια έχοντας διαφορά 13 πόντων (42-29).

Ο Άρης μπήκε καλύτερα στην Τρίτη περίοδο και προηγήθηκε με 51-32, αλλά ένα σερί 10-0 του ΠΑΟΚ που ολοκληρώθηκε με εντυπωσιακό κάρφωμα του Owen Klassen μετά από ασίστ του Kevin Dillard, έριξε τη διαφορά στους 9 (51-42). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Άρη να προηγείται με 58-44.

Ο Άρης προηγήθηκε με 67-49 στην τελευταία περίοδο, αλλά ένα σερί του ΠΑΟΚ (9-0) με 7 συνεχόμενους πόντους του Brandon Triche έριξε τη διαφορά τους 9 (67-58), 2΄25΄΄ πριν το φινάλε. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 7 στο τελευταίο λεπτό και τελικά ο Άρης πήρε τη νίκη με 70-63.
Τα δεκάλεπτα: 17-16, 42-29, 58-44, 70-63.

Άρης: Φλιώνης 3 (1), Vaugn 10 (2), Τσαϊρέλης 5, Πουλιανίτης, Χρηστίδης 2, Μούρτος 3, Αθηναίου 4, Βασιλόπουλος 12 (1), Petway 3 (1), Weaver 7 (1), Benson 12 (1), Bell 9 (1)

ΠΑΟΚ: Dillard 14 (2), Klassen 7, Χρυσικόπουλος, Krubally 7, Καρράς 2, Τσόχλας 2, Μαργαρίτης 5, Ζάρας 5 (1), Καραμανώλης, Jones 14 (3), Triche 7 (1)