Νίκη-ανάσα για τον Άρη!

Ο Άρης νίκησε το Λαύριο με 81-70 στο "Nick Galis Hall" παίρνοντας βαθμολογική ανάσα στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι "κιτρινόμαυροι" πήραν την τρίτη τους νίκη (3-8) στο πρωτάθλημα και πρώτη με τον Σάββα Καμπερίδη στον πάγκο, χαμογελώντας -έστω και λίγο- μετά από καιρό.

Το ματς είχε τον χαρακτήρα τελικού για τους γηπεδούχους που είχαν και την στήριξη των φιλάθλων τους στο Αλεξάνδρειο,

καθώς τα περιθώρια έχουν στενέψει αρκετά στη μάχη της παραμονής.

Ο Άρης παρουσιάστηκε σοβαρός και στην τρίτη περίοδο ξέφυγε στο σκορ ανεβάζοντας την διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι "κιτρινόμαυροι" εμφάνισαν κάποιες... τάσεις αυτοκτονίας, όμως η αστοχία των φιλοξενούμενων δεν άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα και ο Άρης πήρε μία υπερπολύτιμη νίκη που ήθελε διακαώς.

Ο αρχηγός και ηγέτης του Άρη, Λευτέρης Μποχωρίδης, ήταν αυτός που οδήγησε την ομάδα του στο πολυπόθητο αποτέλεσμα με 20 πόντους, ενώ ο Ντραγκίσεβιτς είχε 11 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Μπράουν 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 36-31, 62-43, 81-70.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 20 (6/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φλιώνης 3 (1), Μιλόσεβιτς 10 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκετσεβίτσιους 3 (1/5 τρίποντα), Ντραγκίτσεβιτς 11 (7 ριμπάουντ), Φιτζπάτρικ 8 (6 ριμπάουντ), Μπράουν 15 (3), Σιδηροηλίας, Σλαφτσάκης, Μόρις 11 (1).

ΛΑΥΡΙΟ: Άλμαν 12 (0/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα), Μουράτος 12 (5 ασίστ), Κουζέλογλου 6, Ντάιμ 11 (6 ριμπάουντ), Ντεκόζι 5 (1), Μαστρογιαννόπουλος 11, Γουάτσον 8 (2), Λεγκίκας 3 (1), Ντέιβις, Γερομιχαλός 2, Άουτλο (0/4 σουτ).