Ήττα του ΠΑΟΚ από τον Προμηθέα στην παράταση, σε απίθανο "θρίλερ" στο "Παλατάκι"

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με "δραματικό" φινάλε που "έσπασε καρδιές" στην "PAOK Sports Arena", ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στην παράταση από τον Προμηθέα Πάτρας με 86-90.

Το ματς ήταν πολύ κρίσιμο ματς και είχε συναρπαστική εξέλιξη, με απιθανη τροπή στο τέλος της κανονικής διάρκειας, όταν οι παίκτες των δύο ομάδων αστόχησαν σε καθοριστικές βολές και ο αγώνας οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.

Καταρχήν, οι "ασπρόμαυροι" είχαν

τον έλεγχο της αναμέτρησης και το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκλήρωσαν μάλιστα με διαφορά 14 πόντων (46-32). Ωστόσο, η ποιότητα των Πατρινών γύρισε το ματς στην τρίτη περίοδο και στο φινάλε είχαμε μεγάλο ντέρμπι.

Το 70-76 του Προμηθέα έγινε 75-76 από τον ΠΑΟΚ και όλα κρέμονταν από μία κλωστή. Οι δύο άστοχες βολές από πλευράς φιλοξενούμενων έδωσαν ευκαιρία νίκης στον ΠΑΟΚ στα τελευταία δευτερόλεπτα που απέμεναν. Ο Σμιθ έτρεξε το γήπεδο και πήρε φάουλ 1,5'' πριν την εκπνοή, όμως ο Αμερικανός που έχει χάσει τέσσερις βολές σε όλο το πρωτάθλημα, είχε 1/2 (οι πρώτες του στον σημερινό αγώνα) με συνέπεια να γίνει το 76-76 και το ματς να πάει στην παράταση.

Εκεί ο Προμηθέας ξέφυγε στο +8 και φάνηκε να καθαρίζει τη νίκη, όμως ο ΠΑΟΚ το πάλεψε μέχρι τέλους, δίχως ωστόσο να καταφέρει να κάνει την ανατροπή παρότι μείωσε.

Η αποψινή ήττα άφησε τον ΠΑΟΚ στην τελευταία θέση της βαθμολογίας μαζί με τον Άρη, με τις δύο ομάδες της Θεσσαλονίκης να έχουν από 3 νίκες και 9 ήττες έπειτα από 12 αγωνιστικές. Τα περιθώρια έχουν στενέψει πολύ στη μάχη της παραμονής κι ενώ το μεταξύ τους ντέρμπι πλησιάζει...