Ήττα για τον ΠΑΟΚ από τον αήττητο Παναθηναϊκό στο "Παλατάκι"

Ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από την "PAOK Sports Arena" επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 91-74 και διατήρησε το απόλυτο νικών στο φετινό πρωτάθλημα, με 15 νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές της Basket League.

Εκπτώσεις για όλους από -70% στα PAOK

FC Official Stores

Ο Δικέφαλος του Βορρά ήταν ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο και πάλεψε το παιχνίδι κόντρα στους "πράσινους" στα πρώτα δύο δεκάλεπτα, όμως η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ μπήκε δυνατά και αποφασιστικά στην γ΄ περίοδο "καθαρίζοντας" το ματς.

Γκάμπριελ και Αντετοκούνμπο ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, με τους Καλάθη και Ντένμον να τους ακολουθούν. Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Τζάκσον με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Γκος με 18 πόντους, ενώ 12 πόντους σημείωσε ο επίσης πολύ καλός Κόνιαρης.

Αυτή ήταν η 7η ήττα του ΠΑΟΚ (8-7) σε 15 αναμετρήσεις στη φετινή Α1, ενώ για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ακολουθεί το ματς "τελικός" με την Βέντσπιλς στη Λετονία για την πρόκριση στο Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 38-42, 56-68, 74-91.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 3 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Χαραλαμπόπουλος 2 (0/4 σουτ), Κατσίβελης 2 (6 ασίστ), Τζάκσον 16 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γκος 18 (3), Κρουμπάλι 4, Κόνιαρης 12 (1), Καρράς 2, Τσόχλας 5 (1), Μαργαρίτης 7 (1), Ζάρας 2 (1/5 σουτ), Τζόουνς 1 (0/3 σουτ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Ντένμον 11 (3/7 τρίποντα), Γκάμπριελ 14 (1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Όγκαστ (3 ασίστ), Καλάθης 11 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αντετοκούνμπο 13, Ρίβερς 9 (2), Παππάς 10 (1), Γκιστ 2, Βουγιούκας 5 (6 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 9 (1), Μήτογλου 7 (10 ριμπάουντ).