Ημίχρονο: ΠΑΟΚ-Αστέρας Τρίπολης 2-0

Με δύο εντυπωσιακά γκολ του Μαουρίσιο, ο ΠΑΟΚ προηγείται του Αστέρα Τρίπολης με 2-0 στην Τούμπα, στο παιχνίδι που ρίχνει την αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Super League.

Όλα τα αυθεντικά προϊόντα του ΠΑΟΚ μόνο στο PAOK FC Official Store

Ο Δικέφαλος μπήκε επιθετικά και ήταν καλύτερες σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους. Μετά από δύο καλές ευκαιρίες με τον Ελ Καντουρί στο πρώτο δεκάλεπτο, τη λύση έδωσε ο Μαουρίσιο. Ο Βραζιλιάνος "καθάρισε" με δύο υπέροχα τέρματα, ανοίγοντας λογαριασμό με την ασπρόμαυρη φανέλα.

Αρχικά, άνοιξε το σκορ στο 34΄ με σουτ στην κίνηση από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έπειτα από διώξιμο του Τσουκαλά. Τρία λεπτά αργότερα, έκανε το 2-0 με ένα ακόμη πιο θεαματικό γκολ. Μετά από πάσα του Βιεϊρίνια, έπιασε ένα φοβερό σουτ (από το ίδιο σημείο) στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, στην κλειστή γωνία του Αθανασιάδη.