Εθνική Νέων: Ήττα-αποκλεισμός από το Βέλγιο στις καθυστερήσεις

Δεν κατάφερε η Εθνική Νέων καθώς αν και πάλεψε με την αντίστοιχη του Βελγίου, γνώρισε την ήττα (1-0) για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική του τετάρτου ομίλου.

Το γκολ πέτυχε ο 18χρονος επιθετικός της Γκενκ, Άρνε Κάιπερς (συνωνυμία με τον συμπατριώτη του επιθετικό του Ολυμπιακού που παίζει δανεικός στην Αζαξιό), ο οποίος νίκησε στο τρίτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του δευτέρου ημιχρόνου τον Μανδά.

Έτσι το αντιπροσωπευτικό

μας συγκρότημα - σε συνδυασμό με τη νίκη της Ισλανδίας με 4-2 επί της Αλβανίας - έμεινε στην τρίτη θέση και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2019-2020 για την ηλικιακή κατηγορία Κ19 ετών.

ΒΕΛΓΙΟ: Βάνερβουρτ, Κάνα, Λίσενς, Ράσκιν (82΄ Εσαμπρί), Ονάνα (61΄ Βρανκ), Κάιπερς, Ντεβόλφ, Ντεκέτελερ (82΄ Ουγκούρ), Βαν ντερ Μπρεμτ, Βαντερμιούλεν (69΄ Ντεβίντερ), Βάεσεν (61΄ Μ΄Μπαγιό).

ΕΛΛΑΔΑ: Μανδάς, Λιάβας, Ζαγαρίτης, Γκοτζαμανίδης, Αλεξανδρόπουλος, Βρακάς (72΄ Αθανασακόπουλος), Τζόλης, Μιχελής, Τζήμας (85΄ Τσακίρης), Σουρλής (79΄ Φακκής), Βαγιαννίδης.