Έπαιξαν για πρώτη φορά μαζί Παπασταθόπουλος-Μαυροπάνος στην Άρσεναλ

Με τους Σωκράτη Παπασταθόπουλο και Ντίνο Μαυροπάνο να αγωνίζονται ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο για πρώτη φορά, για μισή ώρα παιχνιδιού, η Άρσεναλ αναδείχθηκε ισόπαλο με σκορ 1-1 με την Ατλέτικο Μαδρίτης σε φιλικό στη Σιγκαπούρη.

Oι Μαδριλένοι στο 41' άνοιξαν το σκορ με τον Βιέτο, ωστόσο οι Λονδρέζοι ισοφάρισαν έξι λεπτά αργότερα με τον Σμιθ. Στη ρώσικη ρουλέτα, ο Αντάν απέκρουσε τρία πέναλτι, σκόραρε και ο ίδιος και οι Μαδριλένοι επικράτησαν 3-1 στο φιλικό! Νικητές στα πέναλτι αναδείχθηκαν οι "ροχιμπλάνκος" με 3-1 και τελευταίο σκόρερ τον γκολκίπερ, Αδάν.

Οι δύο Έλληνες

των "gunners", Σωκράτης Παπασταθόπουλος και Ντίνος Μαυροπάνος, έμειναν αρχικά στον πάγκο. Αλλά, αμφότεροι πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της ασιατικής χώρας στο 62ο λεπτό. Αγωνίστηκαν μαζί για πρώτη φορά με τη φανέλα της ομάδας του Λονδίνου και το έκαναν για μισή ώρα.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ (46' Αδάν), Χουάνφραν (74' Κάρλος Μουνιόθ), Μόγια (64' Τάτσι Ροντρίγκεθ), Μοντέρο Ρούμπιο (74' Πουνιάλ Ροδρίγκεθ), Ολάμπε (74' Σολάνο), Πάρτεϊ (74' Μίκελ Κάρο), Ρόδρι, Κορέα, Μουνιόθ (64' Όσκαρ Πίντσι), Βιέτο (74' Μπόρχα Γκαρθές), Γκαμεϊρό (74' Μογιέχο).

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο (46' Τσεχ), Μπεγερίν (62' Μαυροπάνος), Μουστάφι (63' Τσέιμπερς), Χόλντινγκ (62' Παπασταθόπουλος), Κολάσινατς, Ράμσεϊ (63' Οσέι-Τούτου), Γκεντουζί (63' Ουίλοκ), Νέλσον (62' Μχιταριάν), Σμίθ-Ρόου (63' Μάιτλαντ-Νάιλς), Ομπαμεγιάνγκ (63' Λούκας Πέρεθ), Λακαζέτ (63' Νκετιάχ).