Ασταμάτητος ο ΠΑΟΚ στην Ευρώπη! Σπουδαία νίκη επί της Βενέτσια και βήμα πρόκρισης

Ένας ΠΑΟΚ βγαλμένος από τις πιο ένδοξες ευρωπαϊκές στιγμές του, υπέταξε και τη Βενέτσια με 77-76 στο "Παλατάκι", κάνοντας πολύ σημαντικό βήμα πρόκρισης με την 5η συνεχόμενη νίκη του στο Basketball Champions League.

Τα πιο ΠΑΟΚ Χριστούγεννα

έρχονται προετοιμάσου στα PAOK FC Official Store!

Με μεγάλα τρίποντα από τον ηγέτη Γκος, με άλλη μία εξαιρετική εμφάνιση του Χρυσικόπουλου, αλλά και με άμυνα από "ατσάλι" στην 4η περίοδο, ο Δικέφαλος του Βορρά πήρε την ένατη νίκη του στα δέκα τελευταία παιχνίδια του σε Ελλάδα και Ευρώπη, συνεχίζοντας την εντυπωσιακή πορεία με στόχο την πρόκριση στην επόμενη φάση του BCL. Οι "ασπρόμαυροι" έπιασαν τη Βενέτσια στη βαθμολογία του ομίλο φτάνοντας στο 5-3.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου είχαν εξαιρετική απόδοση στο πρώτο ημίχρονο. Επαιξαν με πάθος και ψυχή από το ξεκίνημα στο "PAOK Sports Arena" και πήραν προβάδισμα με διαφορά ασφαλείας απέναντι στην... πλούσια ιταλική ομάδα που ήταν το απόλυτο φαβορί ως η πιο ισχυρή θεωρητικά ομάδα του ομίλου. Στην τρίτη περίοδο, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά, μείωσαν και μετέτρεψαν το ματς σε ντέρμπι, παίρνοντας και προβάδισμα.

Με ένα γρήγορο 0-7 με Μπράμος και Γκιούρι, η Βενέτσια πήγε στο +6 (55-61) στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου. Με τρίποντο του Γκος και καλάθι του Κόνιαρη, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 60-62. Οι γηπεδούχοι δυνάμωσαν πολύ την άμυνα τους και με την πέντε συνεχόμενους πόντους του Χρυσικοπουλου, πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ (68-67). Με τρίποντο του Γκος, το σκορ πήγε στο 73-68 και παρά τη μείωση της Βενέτσια, ο Γκάρετ έκανε το 75-70 με 15 δευτερόλεπτα να απομένουν. Παρά τα δύο απίστευτα των Ιταλών, οι δύο βολές του Γκος, αρκούσαν για το τελικό 77-76.

Κορυφαίος του ΠΑΟΚ ήταν το Γκος με 20 πόντους, με τον Χρυσικόπουλο να έχει 14, ενώ πολύ θετική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Γκάρετ και Τζόουνς, με τον τελευταίο να προσφέρει και μία από τις πιο θεαματικές φάσεις της σεζόν με ένα απίθανο κάρφωμα (δείτε το εδώ).

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 46-37, 55-54, 77-76

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου: Χρυσικόπουλος 14 (6/11 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Γκάρετ 5 (6 ριμπάουντ), Γκος 20 (5/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζόουνς 7 (0/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κόνιαρης 2, Αθηναίου 3 (0/4 τρίποντα), Χάτσερ 7 (1), Μορέιρα 14 (7/9 δίποντα), Σχίζας 2, Τέπιτς, Ζάρας 3 (1).

ΒΕΝΕΤΣΙΑ (Ντε Ραφαέλε): Μπράμος 6 (2/6 τρίποντα), Ντε Νικόλαο Τζούρι 9 (2), Χέινς 15 (6/15 σουτ), Στόουν 9 (3/8 σουτ, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπιλίγκα 6, Ντέι 6, Ματσόλα 2, Βίντμαρ 4, Γουάσινγκτον 15 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Γουάτ 4