Άρης: Πρώτος στις ασίστ ο Ματίγια, άνοιξε λογαριασμό ο Βέλεθ

Το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Άρη πέτυχε ο Φραν Βέλεθ στην Τούμπα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1 στο 85ο λεπτό του ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.

Ο Ισπανός κεντρικός αμυντικός ήταν εκ των κορυφαίων της ομάδας του Άρη στην αναμέτρηση και στην στατική φάση του 85ου λεπτού ξέφυγε από τον Βαρέλα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ωραία κεφαλιά. Βέβαια, την στιγμή της εκτέλεσης του φάουλ από τον Ματίγια ο 27χρονος στόπερ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Πρώτος

στις ασίστ ο Ματίγια

Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι ο Χαβιέ Ματίγια έφτασε τις τρεις ασίστ στο πρωτάθλημα της Super League και είναι πρώτος παίκτης του Άρη στην σχετική λίστα.

Ο Ισπανός χαφ έκανε εξαιρετικό παιχνίδι εχθές, ανταποκρίθηκε πλήρως στον ρόλο του και στην φάση του 85ου λεπτού, τροφοδότησε τον Βέλεθ, για το γκολ της ισοφάρισης.

Βέβαια, ο Μαρτίν Τόνσο έχει τέσσερις ασίστ στο φετινό πρωτάθλημα, οι τρεις όμως είναι με την φανέλα του Αστέρα Τρίπολης και η μία με τον Αρη.