Συντριβή από την Τράμπζονσπορ (1-3) και...αντίο Europa για την ΑΕΚ

Την ήττα με σκορ 1-3 γνώρισε η ΑΕΚ από την Τράμπζονσπορ στο ΟΑΚΑ, με την Ένωση να είναι με το 1,5 πόδι εκτός των ομίλων του Europa League.

Παρά το ότι προηγήθηκε με τον Λιβάγια στο 4ο λεπτό, η ΑΕΚ δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του παιχνίδιου να είναι καλύτερου του αντιπάλου της.

Η τουρκική

ομάδα με χατ τρικ του Εκούμπαν, στο 28ο, το 44ο και το 70ο λεπτό απέκτησε σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς της ερχόμενης εβδομάδας στην Τραπέζουντα.

Μάλιστα, οι Τούρκοι έχασαν και πέναλτι με τον Σόσα στο 24ο λεπτό, ενώ είχαν αρκετές ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμα τους.

Πλέον, ο «δικέφαλος» χρειάζεται τουλάχιστον τρία τέρματα στην Τουρκία την ερχόμενη εβδομάδα.

Στο μεσοδιάστημα αγωνίζεται την Κυριακή εντός έδρας απέναντι στην Ξάνθη για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος (25/8, 22:00).

ΑΕΚ (Μιγκέλ Καρντόσο): Μπάρκας, Παουλίνιο, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Σιμόες, Σιμάο, Μάνταλος, Λιβάια, Βέρντε, Ολιβέιρα.