ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 73-84: Νίκη χωρίς να φορτσάρει με σούπερ Ντόρσεϊ

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε… σκούρα κόντρα στον ΠΑΟΚ, αλλά επικράτησε 84-73 στη Θεσσαλονίκη έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Ντόρσεϊ που τελείωσε το ματς με 19 πόντους.

Ο «Δικέφαλος» του Βορρά προσπάθησε να πιέσει τους «ερυθρόλευκους», ωστόσο εκείνοι στο τέλος είχαν τις λύσεις. Πρώτος σκόρερ από τους νικητές ήταν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ

με 19 πόντους. Από την άλλη για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ζερμέιν Λοβ με 14 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στον αγώνα έχοντας μια ελαφρά πρωτοβουλία κινήσεων. Με περίπου 6′ να απομένουν για τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου ο Βεζένκοφ έκανε το 6-10. Η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε και η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 17-21.

Ο ΠΑΟΚ πίεσε εκ νέου στο δεύτερο μέρους του πρώτου ημιχρόνου. Όμως ο Ολυμπιακός κατάφερνε να διατηρεί διαφορά άνω των 9-10 πόντων με το ημίχρονο να λήγει με σκορ 34-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κυριαρχήσει ολοκληρωτικά. Πίεσε τον ΠΑΟΚ, με την ομάδα του Λυκογιάννη να μην έχει τόσο καλές αντιδράσεις στην άμυνα όσο πριν. Η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 49-64.

Στην τελική ευθεία ο ΠΑΟΚ προσπάθησε και μάλιστα έφτασε το ματς στους 5 πόντους. Συγκεκριμένα και με το χρονόμετρο να γράφει περίπου 5′ για το τέλος ο Ντι Λέο σημείωσε τρίποντο για το 63-71. Στη συνέχεια ο Λοβ με νέο τρίποντο έκανε το 66-71. Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός ανέκτησε τον έλεγχο μέχρι το τελικό 73-84.

Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει την Πέμπτη τον Άρη στο ΣΕΦ και μετά είναι η «μητέρα των μαχών» στο ΟΑΚΑ, ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό, που θα κρίνει το ποιος θα έχει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα Play Offs, άρα και στους τελικούς που αναμένεται να «ανταμώσουν» και πάλι οι δύο ομάδες.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 34-45, 49-64, 73-84

Οι αριθμοί της αναμέτρησης:

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λαβ 14 (4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 κλεψίματα), Καμαριανός 6 (7 ριμπάουντ), ΝτιΛέο 5 (1/6 τρίποντα), Μάντζαρης 2 (8 ασίστ, 2 λάθη), Γιάνκοβιτς 12 (0/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Ρίβερς 5 (1), Γκριν 11 (1/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Χριστοδούλου 12 (2), Καμπερίδης 4, Τολιόπουλος 2 (1/6 σουτ).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (1/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 19 (3/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 8 (3/11 σουτ, 10 ριμπάουντ), Παπανικολάου 4, Ζαν Σαρλ 16 (6/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Έισι 2, Λούντζης 11 (1), Λαρεντζάκης 6 (2), Οικονομόπουλος, Μάρτιν 5 (3 ριμπάουντ), Πρίντεζης 2, ΜακΚίσικ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 73-84, Νίκη, Ντόρσεϊ,paok - olybiakos 73-84, niki, ntorsei