Ολυμπιακός – Αϊντχόφεν 4-2: Ερυθρόλευκο προβάδισμα πρόκρισης

Προβάδισμα πρόκρισης στη φάση των «16» του Europa League πήρε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 4-2 της Αϊντχόφεν στο «Γ. Καραϊσκάκης» σε ένα… τρελό ματς, το οποίο είχε πέντε γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Τα λάθη τους πλήρωσαν οι «ερυθρόλευκοι» που δέχθηκαν τα δύο τέρματα, ωστόσο στο τέλος έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για να βάλουν ακόμα περισσότερα.

Το

ματς ξεκίνησε με τρελό ρυθμό. Μόλις στο 9ο λεπτό ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή με τον Μπουχαλάκη να πιάνει κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 στο ματς.

Η Αϊντχόφεν γρήγορα ισοφάρισε με τον Ζάχαβι να σουτάρει έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Παπασταθόπουλου, άλλαξε πορεία, ξεγελώντας τον Σα, και κατέληξε στα δίχτυα.

Το παιχνίδι έγινε γρήγορα ροντέο κάτι που δεν θα ήθελε ο Πέδρο Μαρτίνς.

Οι δύο ομάδες έβρισκαν χώρους για επιθέσεις με την μπάλα να πηγαίνει πάνω – κάτω.

Νέο προβάδισμα ο Ολυμπιακός και πάλι άμεση απάντηση από Αϊντχόφεν

Στο 30’ ο Λαλά, μετά από πάσα του Ελ Αραμπί βρέθηκε τετ α τετ με τον Ενβονγκό, αλλά το πλασέ του απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Αϊντχόφεν.