Η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε στο δεύτερο γύρο του Γουίμπλετον

H Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε στο δεύτερο γύρο του τουρνουά τένις Wimbledon.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια Μαρία Σάκκαρη επιβλήθηκε με 6-1, 6-4 της Ζόι Χάιβς και πήρε το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο του Γουίμπλετον.

Η Σάκκαρη ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο σετ όπου κράτησε με άνεση το σερβίς της, έκανε τρία μπρέικ και πέτυχε το 1-0 σε μόλις 25 λεπτά.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ

προηγήθηκε με μπρέικ αλλά η αντίπαλός της το πήρε πίσω αμέσως για το 2-1 και στη συνέχεια πήρε ιατρικό τάιμ άουτ αφού αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον προσαγωγό.

Ο αγώνας συνεχίστηκε με την Σάκκαρη να «σπάει» το σερβίς της αντιπάλου της στην έκτη ευκαιρία που της παρουσιάστηκε. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια απώλεσε match point με την Χάιβς να κρατάει για το 5-3.

Η Σάκκαρη σέρβιρε για την πρόκριση αλλά η αντίπαλός της βρήκε μπρέικ και έμεινε στον αγώνα. Η 26χρονη Ελληνίδα έκλεισε τον αγώνα στο σερβίς της αντιπάλου της.

Στον δεύτερο γύρο η Σάκκαρη θα βρει μπροστά της είτε την Ντάρια Σάβιλ είτε την Βικτόρια Τόμοβα.