Nίκη πρόκριση για την ΑΕΚ! Με ανατροπή στους ομίλους του Europa League

Με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ να σκοράρει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90+4΄), η ΑΕΚ νίκησε 2-1 τη Βόλφσμπουργκ στο ΟΑΚΑ και προκρίθηκε στους ομίλους του Europa League.

Η Ένωση ήταν καλύτερη από τους Γερμανούς όμως βρέθηκε πίσω στο σκορ λίγο πριν μπει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Μάσιμο Καρέρα με ένα γκολ

του Σιμόες στο 65′ κι ένα του Ανσαριφάρντ στις καθυστερήσεις έκαναν την επική ανατροπή και πήραν το εισιτήριο για το Europa League.

Με δύο φοβερά γκολ η ΑΕΚ παίρνει μια σπουδαία πρόκριση απέναντι στους Γερμανούς και θα δώσει βαθιά ανάσα στο ελληνικό ποδόσφαιρο αφού για πρώτη φορά μετά από χρόνια η Ελλάδα θα έχει δύο ομάδες στο Europa League και μια στο Champions League.

Φοβερή εμφάνιση από τον Λιβάι Γκαρσία, αλλά και από τον Ανσαριφάρντ ο οποίος έδωσε και τη νίκη στους «κιτρινόμαυρους». Η ΑΕΚ συνολικά είχε καλή απόδοση, φάνηκε αποφασισμένη για τη νίκη και έδειξε ότι για εκείνη ήταν ένας αγώνας που τον ήθελε πολύ.