NBA: H 50άρα του Αντετοκούνμπο σε βίντεο, ισοφάρισε ιστορικό ρεκόρ του Τζόρνταν (βίντεο)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο συνόδευσε τον 6ο τελικό του NBA και την κατάκτηση του τίτλου με 50άρα, με τους Μιλγουόκι Μπακς να σηκώνουν την κούπα μετά από 50χρόνια (1971), ισοφάρισε ιστορικό ρεκόρ του Μάικλ Τζόρνταν ο «Greek Freak».

«Διαστημικός» ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στον 6ο τελικό κόντρα (105-98) στους Φοίνιξ Σανς και δεν ήθελε με τίποτα να χάσει την κούπα του NBA στο σπίτι του, μετά

το break στην Αριζόνα με το γήπεδο να είναι κατάμεστο, ενώ εκτός ήταν περίπου 70.000 φίλαθλοι.

Ο Έλληνας αστέρας δείχνοντας τη σπουδαία κλάση του κλάση και χαρακτήρα στο σπουδαιότερο ματς της καριέρας του, οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς στην κατάκτηση του πρωταθλήματος μετά από 50 χρόνια (από το 1971) με τον ίδιο να σημειώνει 50 πόντους. Έγινε, μάλιστα... Μάικλ Τζόρνταν με 20 πόντους στην 3η περίοδο.

Ο «Giannis» στον κρισιμότερο αγώνα της καριέρας του είχε, λοιπόν, 50 πόντους (15/22 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 17/19 βολές), 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 μπλοκ σε 42 λεπτά συμμετοχής. Έγινε, μάλιστα, ο πρώτος παίκτης στην ιστορία που σημειώνει τουλάχιστον 40 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 μπλοκ σε αγώνα των τελικών.

Με αυτή την επίδοση ισοφάρισε, μάλιστα, ένα απίστευτο ρεκόρ, αφού ο μοναδικός παίκτης στην ιστορία της λίγκας που είχε βάλει 20 πόντους σε μία περίοδο των τελικών, πριν το κάνει ο Γιάννης δυο φορές φέτος, ήταν ο Μάικλ Τζόρτζαν το 1993.