Ζαλγκίρις - Παναθηναϊκός 80-74: ''Πληγή'' το τρίτο δεκάλεπτο

Ζαλγκίρις - Παναθηναϊκός: Αρκετά... διαβασμένοι μπήκαν στο παρκέ της «Ζαλγκίριο Αρίνα» οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ, που τα έδωσαν όλα στην άμυνα στα πρώτα λεπτά, όμως ο υπερβολικός ζήλος μερικών, όπως ο Γκιστ, οδήγησε στο να χρεωθεί γρήγορα με 2 φάουλ. Κάπως έτσι, το 0-4 δια χειρός Λοτζέσκι έγινε 8-7 από τον Καβαλιάουσκας (5') ωστόσο το σερί των γηπεδούχων ανεκόπη αρχικά από τον Θανάση (8-11) και μέσω της... ομοβροντίας μπροστά και της σκληροτράχηλης άμυνας, ο Παναθηναϊκός

πήγε με το +10 στα αποδυτήρια (10-20).

Ο Λεκαβίτσιους έβαλε τους «πράσινους» στο +12, όμως από εκείνο το σημείο και έπειτα άρχισε η αντεπίθεση της Ζαλγκίρις, που έβρισκε τρόπο να «τρυπώνει» στο καλάθι της ομάδας του Πασκουάλ. Με τον Γιανκούνας οδηγό, οι Λιθουανοί έτρεξαν ένα 7-0 (17-22), το οποίο διακόπηκε από την τρίποντη «βόμβα» του Ρίβερς (17-25, 15') ωστόσο το επιθετικό πρόβλημα του Παναθηναϊκού παρέμενε. Ο Κέβιν Πάνγκος έφερε τη Ζαλγκίρις στο σουτ (24-27) πριν έρθει η επέμβαση του Όγκαστ (26-31, 18') που πήγε εν τέλει... στράφι λόγω του Ουλανόβας στο τέλος του ημιχρόνου (31-33).

Ο Τουπάν ισοφάρισε για τους γηπεδούχους στην πρώτη φάση του δευτέρου μέρους, με τον Παναθηναϊκό να αλλάζει στόχευση, «χτυπώντας» από μέσα. Το καλό νέο ήταν ότι ο άνθρωπος που ισοφάρισε για τη Ζαλγκίρις έμεινε στον πάγκο με 4 φάουλ, αλλά από την άλλη, ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να στοχεύσει από τις βολές. Με 2/8 και παρά το τρίποντο του Λοτζέσκι, οι «πράσινοι» βρέθηκαν έξι πόντους πίσω στα μισά της τρίτης περιόδου (46-40, 26'). Το επιμέρους σκορ των Λιθουανών (11-1, από το 39-39) σταμάτησε στον Σίνγκλετον, αλλά ο εκνευρισμός, η κακή άμυνα και η... προσφορά ευκαιριών στη ρακέτα, οδήγησαν στο 57-42 (28'), σε ένα δεκάλεπτο... ναυάγιο και στις δύο πλευρές του γηπέδου για το «τριφύλλι», με τη Ζαλγκίρις να κάνει το παιχνίδι της μέσω του άξονα Πάνγκος - Ουλανόβας - Γιανκούνας (64-47, 30').

Μέσω του Παππά, ο οποίος πήρε... φωτιά έξω από τα 6.75μ, πετυχαίνοντας τρία σερί τρίποντα, οι «πράσινοι» ροκάνισαν γρήγορα τη διαφορά (66-56, 32'). Ο Παναθηναϊκός, με έναν ανορθόδοξο αλλά... επικό τρόπο, έδειχνε σημάδια ζωής και «χτύπησε» εκ νέου με τον Σίνγκλετον φτάνοντας στο -5, όμως η Ζαλγκίρις με τον εξαιρετικό Πάνγκος διατηρήθηκε στον «αφρό» (76-67, 37'). Μέσω του Αμερικανού (Σίνγκλετον), οι «πράσινοι» επανήλθαν στα 2:30 (76-71) κάνοντας τα πάντα για την τελευταία αντεπίθεση, γεγονός που εν τέλει δεν συνέβη, με τον Γκιστ να αστοχεί στα 30'' από μακριά, τελειώνοντας κάθε ελπίδα για το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 31-33, 64-47, 80-74