Βαλένθια - Παναθηναϊκός 67-63: Έχασε δικό του ματς

Βαλένθια - Παναθηναϊκός 67-63: Πλην του Ματ Λοτζέσκι και του Κρις Σίνγκλετον, οι υπόλοιποι δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να «κολλήσει» επιθετικά, δίνοντας την ευκαιρία στη Βαλένθια να πάρει τη νίκη.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ είχαν καταφέρει να πάρουν άνετο προβάδισμα δύο φορές μέσα στο ματς, όμως η

Βαλένθια κατάφερε να πάρει με το μέρος της τις λεπτομέρειες και εκμεταλλευόμενη αστοχία και απουσία Καλάθη στα κρίσιμα, πήρε νίκη μετά από καιρό.

Στο 10-5 ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έκλεισε με το αριστερό την πορεία του στο 2017 και περιμένει με αγωνία να μάθει τα νέα για τον Νίκο Παππά, που αποχώρησε σφαδάζοντας δύο λεπτά πριν από το τέλος, πιάνοντας τον αστράγαλό του.

Στους 17 πόντους ο Λοτζέσκι, στο καλύτερο παιχνίδι του με την πράσινη φανέλα, εξαιρετικός ο Σίνγκλετον με 9 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 3 ασίστ και 3 κοψίματα.

Για τους νικητές, 21 πόντους έβαλε ο Γκριν, ο Πλάις έβαλε 13 και οι Ντούμπλιεβιτς (11π), Ντόρνεκαμπ (8π) τα κρίσιμα τελευταία καλάθια των γηπεδούχων.