Ολυμπιακός - Αστέρας Τρίπολης 2-1: Ξεκίνημα με το δεξί στο Κύπελλο Ελλάδας για τους ερυθρόλευκους

Ολυμπιακός - Αστέρας Τρίπολης 2-1, με τον Εμενίκε να είναι ο πρωταγωνιστής και να... γλιτώνει τον Ολυμπιακό από δεύτερη σερί "γκέλα" με τους Αρκάδες, αυτή τη φορά για το Κύπελλο Ελλάδας.

Στο 70ο λεπτό και αφού είχε προηγηθεί ένα κακό πρώτο ημίχρονο, έπειτα από γέμισμα στην περιοχή του Αθανασιάδη, ο Ζουμά έσπρωξε τον Μπεν και ο Νεοφυτιάδης σωστά έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Εμενίκε το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0 στο

71', ένα γκολ που έδιωξε το άγχος των «ερυθρόλευκων» που σταδιακά αυξανόταν.

Έξι λεπτά αργότερα, με τον Αστέρα να προσπαθεί να βγει στην επίθεση, ο Ολυμπιακός βρήκε χώρο στην κόντρα και καθάρισε τη νίκη με ένα δεύτερο γκολ. «Δράστης» ξανά ο Εμάνουελ Εμενίκε ο οποίος «κεραυνοβόλησε» τον Αθανασιάδη με σουτ στην κίνηση έπειτα από κάθετη πάσα του Φορτούνη.

Τίποτα δεν άλλαξε ως το φινάλε παρά το γεγονός ότι ο Αστέρας μείωσε τελικά σε 2-1 με ένα όμορφο πλασέ του Τσουκαλά έπειτα από πάσα του Τριανταφυλλόπουλου