Ιστορικό γεγονός: Ακύρωση γκολ με τη χρήση instant replay (vid)

Μόλις τρία λεπτά από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο ματς Γαλλία-Ισπανία, ο Γκριεζμάν έστειλε την μπάλα στα δίκτυα των «φούριας ρόχας», κάνοντας το 1-0 και ο διαιτητής έδειξε τη σέντρα.

Ωστόσο, μετά από τη χρήση του instant replay, ο άρχων της αναμέτρησης, αφού επανεξέτασε τη φάση, πήρε πίσω την απόφασή του, ακυρώνοντας το γκολ, καθώς φάνηκε πως ο Κουρζάβα βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

Έτσι, σαν να μην συνέβει ποτέ, ο αγώνας συνεχίστηκε με το σκορ να παραμένει στο 0-0.

Το γεγονός αυτό, πρόκειται για μια ιστορική στιγμή για το ποδόσφαιρο, καθώς η τεχνολογία μπαίνει πλέον και εκείνη μέσα στο παιχνίδι, αλλάζοντας όλα όσα ξέραμε.

Το ματς έληξε 0-2 υπέρ των Ισπανών με πέναλτι του Νταβίντ Σίλβα και το πρώτο διεθνές γκολ του Ντεουλοφέου.