Ελλάδα - Γεωργία 71-72

Αδυναμίες έδειξε η Εθνική Ομάδα, λίγες ημέρες πριν την έναρξη του Eurobasket (31/08-17/09) και μετά την αποχώρηση του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Η Ελλάδα έκανε το ματς με την Γεωργία - η οποία μετρά μια μόλις ήττα στους μέχρι στιγμής αγώνες της - ντέρμπι και στο τέλος ηττήθηκε με 72-71, στην πρεμιέρα του τουρνουά «Ακρόπολις», που γίνεται στο ΟΑΚΑ.

Οι διεθνείς μας τα... έσπασαν πίσω από τα 6.75μ (3/25 τρίποντα), ενώ θα μπορούσαν να τα πάνε καλύτερα από την γραμμή των βολών (14/20).

Τρεις ήταν οι παίκτες από την ομάδα του Ηλία Ζούρου που έκαναν την διαφορά: ο Σερμαντίνι (23π., 8ρ.), ο Σενγκέλια (14π.) και ο Τσιντσάντζε (13π.).

Για την «επίσημη αγαπημένη», ο Παπανικολάου μέτρησε 15 πόντους και ο Πρίντεζης 14. Από 12 είχαν Καλάθης και Σλούκας.

Με την έναρξη του ματς, οι ομάδες ήταν κοντά (6-6, 4'), με τον Σερμαντίνι να ηγείται της Γεωργίας. Στην πορεία, η Εθνική «ξεκούμπωσε», βρήκε λύσεις κι έκανε σερί 10-0, για να φτάσει σε διψήφια διαφορά (16-6, 8'). Η συνέχεια, όμως, του ματς δεν ήταν η ιδανική για την «επίσημη αγαπημένη», που είχε 2/12 τρίποντα (16.7%) και 7/13 βολές στο πρώτο εικοσάλεπτο. Ενώ έφτασε στο +14 με τριποντο του Πρίντεζη (27-13, 13'), η άμυνα των διεθνών ήταν... ανύπαρκτη και η Γεωργία, που είχε 11/26 δίποντα, άρχιζε να μειώνει σταδιακά κι έφτασε ακόμα και στο -2 (30-28, 16'), με μπροστάρη ξανά τον Σερμαντίνι. Ο Μπουρούσης έκανε το 37-33 για το ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Ζούρου με σερί 5-0 πέρασε μπροστά στο ματς (37-41, 23') και ο αγώνας έγινε... ντέρμπι. Πότε η μία ομάδα μπροστά, πότε η άλλη, με την Γεωργία να κλείνει μέσα και να δίνει τρίποντο στην Ελλάδα, η οποία δεν το εκμεταλλεύτηκε (3/19), ενώ οι φιλοξενούμενοι αύξησαν το ποσοστό τους μέσα στο ζωγραφιστό (43.6%) και στις βολές. (13/14).

Μέσα στο πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου Καλάθης, Πρίντεζης και Παπαπέτρου πήραν μια μικρή διαφορά (59-53, 31'), ενώ λίγο αργότερα έφτασαν στο 65-56 (34'). Η Γεωργία, όμως, έκανε την αντεπίθεσή της. Με το σκορ στο 71-67 (38'), ο Σανικίντζε με λέι απ μείωσε σε 71-69 και ο Τσιντσάντζε έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα με τρίποντο, στα 16.8'' πριν το φινάλε (71-72). Ο Πρίντεζης δεν κατάφερε να δώσει την νίκη στην Ελλάδα στην λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 18-8, 37-33, 52-53, 71-72.

Πηγή: gazzetta.gr