Αρμάνι - Ολυμπιακός 85-86: Απόδραση με ΜακΛιν!

Αρμάνι - Ολυμπιακός 85-86: Η φοβερή εμφάνιση του ΜακΛιν έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Σφαιρόπουλου να διατηρηθεί στην κορυφή της βαθμολογίας στην Euroleague.

Ο Αμερικανός έκανε... πράματα και θαύματα κόντρα στην πρώην ομάδα του, σκοράροντας 22 πόντους αλλά και το γκολ-φάουλ που έκρινε την τύχη του ματς, δίνοντας στον Ολυμπιακό

την έβδομη νίκη του στον θεσμό!

To ματς

Επιθετικά, ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός τηρουμένων των αναλογιών, με τον Γιάνις Στρέλνιεκς μπροστάρη, όμως στην άμυνα, η ομάδα του Σφαιρόπουλου είχε να λύσει το πρόβλημα των αμυντικών ριμπάουντ (7-9, 5'). Παρά το ''καυτό'' ξεκίνημα του Στρέλνιεκς, η Αρμάνι βρήκε τρόπο να ισοφαρίσει και να προσπεράσει, πραγματοποιώντας σερί 8-0 με τον Τζέφερσον (21-14, 8'), προτού έρθει ο Ρόμπερτς και κλείσει το δεκάλεπτο με τρίποντο (21-17, 10').

Το πρόβλημα του Ολυμπιακού στην άμυνα και κυρίως στη ρακέτα του, παρέμενε... άλυτο ζήτημα και στη δεύτερη περίοδο, με τον Γκουντάιτις να παίρνει τη σκυτάλη από τον Τζέφερσον για το 26-21 (13'). Σε εκείνο το σημείο, ήρθε η νέα... αντεπίθεση των ''ερυθρολεύκων'' με Στρέλνιεκς και Μάντζαρη που αρχικά ισοφάρισαν (33-33, 17') και στη συνέχεια έδωσαν... αέρα στην ομάδα του Σφαιρόπουλου, η οποία έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 4 πόντους διαφορά (42-46, 20').

Ο Ταρτσέφσκι έφερε την Αρμάνι στον πόντο (44-45, 21') με γκολ-φάουλ για να αναλάβει στη συνέχεια ο Ρόμπερτς και ο Μακ Λιν, διατηρώντας τον Ολυμπιακό στον ''αφρό'' (49-54, 25') και τον Πρίντεζη να υπογράφει με προσπάθειά του το +10 (53-63, 27') βλέποντας ότι ο Μιλουτίνοφ ήταν εκτός κλίματος. Κι όμως, οι γηπεδούχοι έτρεξαν εκ νέου σερί (8-0 και επιμέρους 12-3) δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς, βλέποντας ότι η γραμμή ψηλών των ''ερυθρολεύκων'' είχε τα θέματά της (62-66).

Το ντέρμπι κρατούσε για τα καλά και στην κρίσιμη, τελευταία, περίοδο. Ο ''ζεστός'' στο δεύτερο μέρος, Ρόμπερτς συνέχισε να σκοράρει (64-70, 32') αλλά η Αρμάνι δικαιώθηκε για ακόμη μια φορά, στοχεύοντας στην... ανυπεράσπιστη ρακέτα του Ολυμπιακού. Ο Γκουντάιτις άνοιξε τον δρόμο και ο Μίτσοφ με τρίποντο έβαλε μπροστά τους Ιταλούς με 72-70 στο τελευταίο πεντάλεπτο (35'). Ο Παπανικολάου ισοφάρισε με τρίποντο (77-77, 38') και ο Γκουντάιτις απάντησε, δίνοντας χαρακτήρα... θρίλερ στην τελευταία ''στροφή''. Στο τελευταίο λεπτό, ο Μακ Λιν ισοφάρισε και με κρίσιμο γκολ-φάουλ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (85-86) και παρά τις χαμένες βολές του Παπανικολάου ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής από το Μιλάνο!

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-46, 62-66, 85-86

Αρμάνι Μιλάνο (Πιανιτζάνι): Μίτσοβ 15 (1), Πάσκολο 2, Καλνιέτις 2, Ταρτσέφσκι 7 (10ριμπ.), Τσιντσαρίνι, Εμπαγέ 3, Θίοντορ 20 (2), Τζέφερσον 10, Μπερτάνς, Τζέρελς 7 (1), Γκουντάιτις 19 (10ριμπ.).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 22 (10/14διπ., 7ριμπ.), Παπαπέτρου 2, Μιλουτίνοφ, Στρέλνιεκς 14 (2), Πρίντεζης 9 (1), Παπανικολάου 11 (1), Μάντζαρης 6 (2), Ρόμπερτς 18 (2), Μπόγρης, Γουίλτζερ, Τόμπσον 4.