Θρίαμβος για την Μαρία Σάκκαρη στο «παρά ένα» – Σήκωσε το κύπελλο του Marocco Open (video)

Η τενίστρια Μαρία Σάκκαρη κέρδισε την πρώτη θέση στο Marocco Open και έτσι πήρε και τον παρθενικό της τίτλο.

Ο τελικός ήταν ακατάλληλος για καρδιακούς, καθώς νίκησε με 3-1 σετ (2-6, 6-4, 6-1) την Βρετανίδα, Τζο Κόντα. Η συνολική του διάρκεια του αγώνα ώρα και 57 λεπτά, με κάθε ένα από αυτά γεμάτα ανατροπές και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο στην καριέρα της.

Η… Βασίλισσα του ελληνικού τένις έχασε το πρώτο σετ, το μόνο σε αυτό το

τουρνουά. και έμεινε πίσω με μπρέικ στο δεύτερο, όμως κατάφερε να λυγίσει την 27χρονη Βρετανίδα (Νο.47 στην παγκόσμια κατάταξη) μετά από μια τεράστια μάχη. Το φινάλε του τελικού, την βρήκε συγκινημένη και να φιλά το χωμάτινο κορτ.

for @mariasakkari #WTARabat pic.twitter.com/cnIV0OUYxo

WTA (@WTA) May 4, 2019

Η νίκη της την εκτίναξε από το Νο51 που βρισκόταν στο Νο39.

First title FEELS @mariasakkari recovers from trailing a set and a break to defeat Johanna Konta 2-6, 6-4, 6-1 and win her first career WTA singles title at #WTARabat. pic.twitter.com/JzYp8Yk2MN