Σάρωσαν οι Warriors στο Game 1 των τελικών του ΝΒΑ – Νίκησαν τους πρωταθλητές Cavaliers (video)

Οι Golden State Warriors έκαναν τρομερή εμφάνιση στην τρίτη περίοδο του Game 1 των NBA Finals και πήραν εύκολα τη νίκη (113-91) απέναντι στους πρωταθλητές Cavaliers.

Με τον Steve Kerr εκτός αγώνα και τον Mike Brown στη θέση του, απέναντι στην πρώην ομάδα του, ο Steph Curry,

o Kevin Durant και η παρέα τους έκαναν τρομερή εμφάνιση στην τρίτη περίοδο, εκτόξευσαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω.

Ο LeBron James άγγιξε το triple-double, αλλά ισοφάρισε τη χειρότερη επίδοση των τελευταίων 33 χρόνων στα λάθη, Irving και Love του έδωσαν μερικές βοήθειες, όμως από εκεί και πέρα οι Πρωταθλητές του 2016 δεν είχαν άλλες λύσεις και κοιτάζουν ήδη το Game 2 της σειράς με στόχο το break που θα τους δώσει το πλεονέκτημα έδρας.

Ρεκόρ στην ιστορία τους στα playoffs έκαναν οι «Πολεμιστές» με τα μόλις τέσσερα λάθη στα 48 λεπτά της αναμέτρησης. Είναι κι αυτό ένα στοιχείο που εξηγεί την άνετη νίκη τους.

JR Smith puts in the first points of the #NBAFinals!

WATCH: #NBAonABC pic.twitter.com/rRH6JISVJd

NBA (@NBA) June 2, 2017

Άνετα το προβάδισμα στο πρώτο μέρος, «καταιγίδα» στο δεύτερο

Αν και οι δυο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το ματς (με 3/15 σουτ για την ακρίβεια) κι ο Green έκανε δυο φάουλ πριν καν συμπληρωθεί το πεντάλεπτο, βρήκαν γρήγορα ρυθμό με το δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου να είναι εκπληκτικό! Ο Thompson έκανε σπουδαία δουλειά στην άμυνα, ο Curry κι ο Durant σφυροκοπούσαν τους Cavaliers κι ο LeBron (13/5/3 στο δωδεκάλεπτο) κρατούσε όρθιους τους Πρωταθλητές μετά τα διαδοχικά τρίποντα των γηπεδούχων.

Draymond ⬆️ Durant!#NBAFinals on #NBAonABC pic.twitter.com/IWRSEgvM4s

Το 35-30 της περιόδου διαμορφώθηκε με μακρινό σουτ του Iguodala στην εκπνοή κι ο LeBron πήγε για πρώτη φορά στον πάγκο μετά από 14:21 στα κόκκινα. Οι Cavs βρέθηκαν έτσι στο -9 (43-34) και το -10 (49-39), ο Durant κάρφωνε κατά ριπάς απέναντι στον… κανέναν και το 55-45 έβαλε τους παίκτες του Lue σε μια τρύπα από την οποία ήταν πολύ δύσκολο να βγουν, τουλάχιστον μέχρι το ημίχρονο (60-52).

Ο James είχε επτά λάθη, ο KD 23 πόντους και οι Warriors έδειχναν να ελέγχουν την αναμέτρηση, έστω κι αν δεν μπορούσαν να ξεφύγουν με μια πραγματικά καλή διαφορά ενώ είχαν 20 ασίστ και μόλις ένα λάθος!

LeBron takes #NBAFinals flight! pic.twitter.com/ny00xcNwv4

Ένα τρίποντο του Durant και ένα καλάθι του Pachulia έκαναν το 65-52 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, οι Warriors έφτασαν το σερί τους στο 13-0 (73-52) και κάπου εκεί, μέσα σε τέσσερα λεπτά στο δεύτερο μέρος δηλαδή, το παιχνίδι άρχισε να γέρνει ξεκάθαρα προς το μέρος των «Πολεμιστών».

2015 #NBAFinals MVP Andre Iguodala has come to play.

He’s got 7 points on #NBAonABC. pic.twitter.com/rR8WN4nBn1

Οι Cavs έκαναν μια καλή προσπάθεια, μείωσαν στους 12, αλλά βρέθηκαν ξανά στο -22 (90-68) λίγο πριν το φινάλε του δωδεκαλέπτου (93-72) και κάπου εκεί μάλλον συμβιβάστηκαν με τη μοίρα τους. Ο Lue άφησε τους βασικούς του στο ξεκίνημα της τέταρτης, ο Brown έριξε στη μάχη τον Durant, όμως όλα είχαν κριθεί. Η διαφορά ήταν μεγάλη, η απογοήτευση στα πρόσωπα των φιλοξενούμενων έντονη και τελικά οι πενταδάτοι αποσύρθηκαν τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε ίσως και με αρκετή καθυστέρηση καθώς οι Warriors δεν είχαν όρεξη για… περιπέτειες. Επόμενος Τελικός το βράδυ της Κυριακής στις 03:00.

Open space for KD! He’s up to 12/5/4. @warriors lead @cavs 43-36 in Game 1 on #NBAonABC pic.twitter.com/Q0s5jvucex

How, Kyrie?#NBAFinals pic.twitter.com/4vI2YMyHp7

Durant (30) & Curry (26) have combined for 56 points. @warriors looking to close out Game 1, lead @cavs 93-72 on #NBAonABC. #PhantomCam pic.twitter.com/ZSjuTfz303

Πηγή: Sport24