Ρωσικό θαύμα στο Μουντιάλ: Η διοργανώτρια πέταξε έξω την Ισπανία σε ένα ματς – θρίλερ (εικόνες – video)

Ακόμα μια μεγάλη δύναμη του ποδοσφαίρου είναι εκτός Μουντιάλ.

Η Ισπανία ηττήθηκε από τη Ρωσία στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι με 4-3 (1-1 κ.α. και παράταση) και οι διοργανωτές πήραν την πρόκριση στους “8” του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Άστοχοι στα πέναλτι για την Ισπανία ήταν πρώτα ο Κόκε και στη συνέχεια ο Άσπας στο Στάδιο «Λουζνίκι» της Μόσχας.

Η Ισπανία προηγήθηκε νωρίς, μόλις στο 12 λεπτό, με αυτογκόλ του Σεργκέι Ιγκνάσεβιτς, υπό

την πίεση του Σέρχιο Ράμος. Ήταν το 10ο αυτογκόλ σε αυτό το Μουντιάλ. Η οικοδέσποινα, Ρωσία, ισοφάρισε από το σημείο του πέναλτι! Στο 40ο λεπτό, η μπάλα βρήκε τον αγκώνα του Πικέ στην κεφαλιά του Αρτέμ Τζιούμπα. Μετά την κίτρινη κάρτα που αντίκρυσε ο Πικέ, ο Τζιούμπα έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία, κι ενώ ο Ντε Χέα έπεσε από την άλλη πλευρά, 1-1.

Σε ένα χιλιαρό και ανούσιο β΄ μέρος, καμία ομάδα δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα κι έτσι η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.

Αντίπαλος της Ρωσίας το Σάββατο (7/7), η νικήτρια του Κροατία-Δανία, με φόντο την τετράδα.