Πόλο: «Πικρός» αποκλεισμός για τη Βουλιαγμένη

Μοναδική ευκαιρία να περάσει στους «4» του Euro Cup υδατοσφαίρισης έχασε η Βουλιαγμένη, η οποία γνώρισε την ήττα με 9-6 από την Ορτίτζια στο Λαιμό, στον δεύτερο μεταξύ τους προημιτελικό, και δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το υπέρ της 8-7 από το πρώτο ματς στην Ιταλία.

Ο ΝΟΒ «πλήρωσε» το τραγικό ποσοστό του στον παίκτη παραπάνω, καθώς με 3 γκολ σε 15 προσπάθειες

δεν μπορεί κανείς να κερδίσει σημαντικό παιχνίδι. Αν και αμυντικά η ομάδα του Χρβόγε Κόλιανιν δεν ήταν κακή, οι Ιταλοί αξιοποίησαν τις αποβολές που κέρδισαν (8/12) και κατάφεραν από τη δεύτερη περίοδο και μετά να πάρουν προβάδισμα, φτάνοντας να προηγούνται 7-4 στις αρχές του τελευταίου οκταλέπτου.

Δύο γκολ του Δημήτρη Τίγκα, ένα στον παραπάνω κι ένα με πέναλτι, έφεραν τη διαφορά στο γκολ (7-6), αλλά ο διεθνής φουνταριστός Στέφανο Ναπολιτάνο εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Καπετανάκη και σκόραρε από κοντά, για να «σφραγίσει» την πρόκριση της Ορτίτζια ο Σέρβος Μπόρις Βαπένσκι με το τρίτο του προσωπικό γκολ (πάλι στον παραπάνω), 1΄10΄΄ πριν τη λήξη.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 1-2, 1-2, 2-3.
Οι συνθέσεις:
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Χρβόγε Κόλιανιν): Χρύσανθος, Μπάσιτς 1, Καλογερόπουλος, Γκιουβέτσης 2, Τσαταλιός, Γούβης, Αφρουδάκης, Μπούχα, Ποντικέας, Καπετανάκης, Τίγκας 3, Σολανάκης, Δ. Κουρούβανης.

ΟΡΤΙΤΖΙΑ (Στέφανο Πικάρντο): Καρούζο, Κάσια, Αμπέλα, Γέλατσα 1, Ντι Λουτσιάνο, Φάρμερ 2, Τζιάκοπο, Εσπανιόλ 1, Ροτόντο 1, Βαπένσκι 3, Σούσακ, Ναπολιτάνο 1, Πελεγκρίνο.

****

Την πρόκριση στους «16» του CEV Cup ανδρών στο βόλεϊ εξασφάλισε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας στη Λευκορωσία 3-2 της Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ, στον αγώνα ρεβάνς της φάσης των «32». Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν νικήσει 3-0 στου Ρέντη και σήμερα (5/12) στο Μογκίλεφ «σφράγισαν» το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσουν την BBSK Κωνσταντινούπολης.

Τα σετ: 25-18, 27-29, 24-26, 25-20, 8-15

Οι πρωταθλητές Ελλάδας δυσκολεύτηκαν περισσότερο απ΄ όσο αναμενόταν, καθώς η Σαχτιόρ εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένη σε σχέση με το πρώτο ματς και πήρε άνετα το πρώτο σετ. Στα δύο επόμενα σετ έγινε μεγάλη «μάχη», αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία, τα κέρδισαν στις λεπτομέρειες και με αυτά εξασφάλισαν την πρόκριση, δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο του αγώνα.

Αντίπαλος του Ολυμπιακού στην επόμενη φάση θα είναι η τουρκική BBSK, την οποία είχε αντιμετωπίσει (και αποκλείσει) ο ΠΑΟΚ στα προκριματικά του Champions League. Η ομάδα της Κωνσταντινούπολης είχε νικήσει στη Γαλλία 3-0 σετ την Αζαξιό στο πρώτο ματς, σήμερα έχασε με το ίδιο σκορ στην έδρα της, αλλά πήρε το «χρυσό» σετ με 15-12 και μαζί το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Βόλεϊ-γυναικών: Άνετη νίκη και κορυφή για τον Ολυμπιακό

Στο βόλεϊ, ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη με 3-0 σετ (25-7, 25-21, 25-10) της Κορίνθου, σε εξ αναβολής ματς για την 5η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ γυναικών. Με τη νίκη αυτή, οι «ερυθρόλευκες» έπιασαν στην πρώτη θέση της κατάταξης τον Πανναξιακό, τον οποίο νίκησαν στο ντέρμπι κορυφής της περασμένης Κυριακής (2/12).