Σα να μην απουσίασε ποτέ ο Γιάννης… Ο Αντετοκούνμπο μετά το μικρό διάλλειμμα της απουσίας του (δεν αγωνίστηκε με τη Νέα Ορλεάνη με τα «ελάφια» να νικούν) επέστρεψε… αγριεμένος στο παρκέ και με νέα επιβλητική εμφάνιση οδήγησε το Μιλγουόκι σε δύσκολη εκτός έδρας νίκη επί των Μέμφις Γκρίζλις με 127-114.

Την ώρα που οι «Αρκούδες» απειλούσαν τα

«Ελάφια» ο «Greek» Freak πήρε την κατάσταση στα χέρια του και ηγήθηκε της ομάδας του οδηγώντας την στη 17η συνεχόμενη νίκη της στο ΝΒΑ.

Ο έλληνας αστέρας έφτασε σε ακόμη ένα double-double. Oλοκλήρωσε τον αγώνα με 37 πόντους με 9/16 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 10/13 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Το Μέμφις έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενο 95-90, παρά την απουσία του Νο2 των ντραφτ, Ζα Μοράντ (ξεκουράστηκε). Στην τελευταία, όμως, ο Giannis το πήρε προσωπικά και με 17 πόντους (η αντίπαλη ομάδα πέτυχε 19 σε ολόκληρο το 12λεπτο) οδήγησε το Μιλγουόκι σε ένα επιμέρους σκορ 37-19 και στο… 23-3 που είναι πλέον το ρεκόρ της ομάδας, το καλύτερο στο ΝΒΑ μαζί με τους ΛΑ Λέικερς.

Για τους Μιλγουόκι Μπακς σπουδαίας εμφάνιση έκανε και ο Κρις Μίντλετον, ο οποίος με 26 πόντους τον ακολούθησε σε απόδοση, με τον Έρικ Μπλέντσο να προσθέτει 12 πόντους, αλλά να αποχωρεί τραυματίας στην τρίτη περίοδο.

Για τους Γκρίζλις, ο Τζάκσον ήταν απίστευτος με 43 πόντους και 9/15 τρίποντα – σημειώνοντας μάλιστα 26 πόντους στην τρίτη περίοδο – με τον Ντίλον Μπρουκς να προσθέτει 19 πόντους και τον Τζα Κράουντερ 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-35, 62-64, 95-90, 114-127.

Το κάρφωμα στον Καμπόκλο και η τεχνικήποινή

Είναι χαρακτηριστικό πως ο 24χρονος φόργουορντ των Γκρίζλις, Μπρούνο Καμπόκλο προσπάθησε να κάνει τάπα στον έλληνα άσο, αλλά ο Γιάνης κάρφωσε στα… μούτρα του Βραζιλιάνου και στη συνέχεια τον πήρε στο… κυνήγ, κάνοντας του trash talk. Το αποτέλεσμα ήταν ο Αντετοκούνμπο να χρεωθεί με τεχνική ποινή…

Οι δυο τους είχαν έρθει αντιμέτωποι και στο Μουντομπάσκετ της Κίνας, όταν η Βραζιλία νίκησε την Ελλάδα με τον Μπρούνο Καμπόκλο να έχεικαλή απόδοση.

Απίστευτοι Τζορτζ και Λέοναρντ

Πράγματα και θαύματα έκαναν οι Πολ Τζορτζ και Κουάι Λέοναρντ στο παρκέ, Αμφότεροι πέτυχαν τους 88 (46 ο πρώτος και 42 ο δεύτερος) από τους συνολικά 124 πόντους των ΛΑ Κλίπερς στη νίκη επί της Μινεσότα με 124-117.

Μια ομάδα μόνος του ο «Μούσιας»

Σε ένα ακόμη ματς ο Τζέιμς Χάρντεν απέδειξε ότι στη βραδιά του δεν σταματιέται από κανέναν. Ο «Μούσιας» σημείωσε 54 πόντους, οδηγώντας το Χιούστον στην εκτός έδρας νίκη επί του Ορλάντο με 130-107.

Στα υπόλοιπα ματς του ΝΒΑ το βράδυ της Παρασκευής (13/12) σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Φιλαδέλφεια – Νέα Ορλεάνη 116-109
Μαϊάμι – ΛΑ Λέικερς 110-113
Ατλάντα – Ιντιάνα 100-110
Σικάγο – Σαρλότ 73-83
Γιούτα – Γκόλντεν Στέιτ 114-106
Σακραμέντο – Νέα Υόρκη 101-103

Πηγή: Ο Αντετοκούνμπο αγρίεψε και δάμασε τους Γκρίζλις μέσα στο Μέμφις – 17η σερί νίκη για τους Μπακς (video) - altsantiri