Με όπλο την άμυνα πέρασε από το Λαύριο ο ΠΑΟΚ

Μετά από τρεις ήττες μακριά από την Πυλαία, ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη του, περνώντας νικηφόρα από το Λαύριο, με 64-77, για την 8η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ.

Η 5η νίκη του «Δικέφαλου του Βορρά» στο σύνολο ήρθε χάρη στον επιθετικό «οίστρο» του Φιλ Γκος (25π.), αλλά και τα λίγα λάθη (7) στα οποία υπέπεσαν οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου εν συγκρίσει με τους γηπεδούχους (15). Ο Ντορόν Λαμπ (18π.) ήταν ο κορυφαίος παίκτης του Λαυρίου που μετά την 5η ήττα του, είδε τον

ΠΑΟΚ να απομακρύνεται κατά δύο βαθμούς.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξέφυγε με 0-16 και 9-20 με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου. Η απάντηση του Λαυρίου ήρθε πάντως στη 2η περίοδο, με τον Ντορόν Λαμπ να είναι «καυτός» και μαζί με τους Οντιάσε – Μέλσον, οι γηπεδούχοι μείωσαν αρχικά στους τρεις (31-34 στο 17′) κι εν συνεχεία στους δύο (38-40 στο ημίχρονο). Στην 3η περίοδο, όμως ο ΠΑΟΚ άρχισε να διευρύνει την υπέρ του διαφορά, αρχικά με σερί 6-0 (38-46) μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Γκος και Μορέιρα ήταν εξαιρετικοί για τον «Δικέφαλο» που μετά το 47-59 στο 30ο λεπτό, συνέχισε να είναι το απόλυτο «αφεντικό» στην 4η περίοδο.

Διαιτητές: Αναστόπουλος-Συμεωνίδης-Παντελίδης (Ντάβαρης)

Τα δεκάλεπτα: 9-20, 38-40, 47-59, 64-77

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερελής): Μιλόσεβιτς 11 (1), Κακλαμανάκης 4, Νίξον 10, Τζόουνς, Λαμπ 18 (3), Μαστρογιαννόπουλος, Λούντζης 5 (1), Περράκης, Κουζέλογλου 3 (1), Μέλσον 9 (3), Οντιάσε 4

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8, Αθηναίου 3 (1), Τέπιτς 2, Γκος 25 (5), Μορέιρα 15, Ζάρας 5 (1), Κόνιαρης 3 (1), Σχίζας 2, Γκάρετ 3, Χάτσερ 7, Τζόουνς 4