Ήττα των Μπακς από το Μαϊάμι για τα ημιτελικά της Ανατολής – Κλείδωσαν… τον Γιάννη οι Χιτ (video)

Όπως και στο πρώτο ματς του πρώτου γύρου των play off με το Ορλάντο, έτσι και στην πρεμιέρα των ημιτελικών της Ανατολής, το Μιλγουόκι μπήκε… με το αριστερό, γνωρίζοντας την ήττα με 115-104 από το Μαΐάμι, που είχε σε απίστευτη βραδιά τους Μπάτλερ και Ντράγκιτς.

Απόντος του Έρικ Μπλέντσο η άμυνα των «Μπακς» πάνω στον Σλοβένο σταρ των Χιτ (Ντράγκιτς) δεν απέφερε αποτέλεσμα, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Τζίμι Μπάτλερ έβαλε μεγάλα καλάθια,

ήταν κυριολεκτικά ασταμάτητος και σε συνδυασμό με τη μέτρια εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο, ήρθε η πρώτη ήττα για τους επίδοξους πρωταθλητές.

Ο Giannis μπορεί να «άγγιξε» το triple double (18π, 10ρ. και 9 ασίστ), αλλά, η άμυνα του Μαϊάμι τον δυσκόλεψε πάρα πολύ, καθώς τα «ελάφια», ενά εξαιρεθεί η πρώτη περίοδο, υποχρεώθηκαν σε σετ παιχνίδι. Οι Μίντλετον και Μπρουκ Λόπες «σίγησαν» στο δεύτερο ημίχρονο και, πλέον, τα «Ελάφια» καλούνται να… βγάλουν αντίδραση, όπως και το έκαναν με τους «Μάτζικ».

Near triple-double for The Greek Freak.18PTS | 10 REB | 9 AST

Gepostet von Milwaukee Bucks am Montag, 31. August 2020

Από την πλευρά του ο Μπάτλερ σε 36:29 λεπτά συμμετοχής σκόραρε 40 πόντους (ρεκόρ του για τα play offs) από 11/18 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 12/13 βολές, μάζεψε τέσσερα ριμπάουντ, μοίρασε δύο ασίστ, έκλεψε δύο μπάλες, έκανε ένα μπλοκ, τρία λάθη και μόλις ένα φάουλ.

Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Γκόραν Ντράγκιτς, ο οποίος σταμάτησε στους 27 πόντους (7/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ). Πρώτος σκόρερ του Μιλγουόκι ήταν ο Κρις Μίντλετον με 28 πόντους, ενώ άλλους 24 πέτυχε ο Λόπεζ.

Το 2ο παιχνίδι της σειράς θα διεξαχθεί μιάμιση ώρα μετά τα μεσάνυχτα της Τετάρτης (03/09).

Στο άλλο ματς της Δευτέρας (31/08) η Οκλαχόμα Σίτι επικράτησε με 104-100 του Χιούστον, ισοφάρισε σε 3-3 και οδήγησε τη σειρά σε έβδομο παιχνίδι για τον 1ο γύρο στη Δύση.

Ο Κρις Πολ με 28 πόντους ήταν ο κορυφαίος των Θάντερ, με τον Γκαλινάρι να προσθέτει 25 πόντους και τον Λούγκουετζ Ντορτ 13 πόντους. Για τους Ρόκετς, ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 32 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Κόβινγκτον 18 πόντους και ο Γουέστμπρουκ 17 πόντους. Το έβδομο παιχνίδι είναι προγραμματισμένο για τα ξημερώματα της Πέμπτης (4:00 ώρα Ελλάδας).

Σε αναμετρήσεις για τα playoffs του ΝΒΑ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Μιλγουόκι Ματς – Μαϊάμι Χιτ 104-115
Το Μαϊάμι προηγείται με 1-0 στις νίκες για τα ημιτελικά της Ανατολής.

Οκλαχόμα Θάντερ – Χιούστον Ρόκετς 104-100
Οι δύο ομάδες έχουν από τρεις νίκες για τον 1ο γύρο στη Δύση.

"We've been here before. Going down 0-1 against Orlando, we did the same thing last year, against Boston."

ΝΒΑ: Πιο βελτιωμένος παίκτης της χρονιάς ο Μπράντον Ίνγκραμ

Το βραβείο του «πιο βελτιωμένου παίκτη της σεζόν» κατέκτησε ο Μπράντον Ινγκραμ της Νέας Ορλεάνης, αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον Μπαμ Αντεμπάγιο του Μαϊάμι και στην τρίτη τον Λούκα Ντόνσιτς του Ντάλας.

Τη σεζόν 2019/2020 ο Ίνγκραμ είχε 23.8 πόντους, 6.1 ριμπάουντ, 4.2 ασίστ κι ένα κλέψιμο μέσο όρο, με 39.1% στα τρίποντα σε 34 λεπτά συμμετοχής, ανεβάζοντας κατακόρυφο τους αριθμούς του από τους 18.3 πόντους, 5.1 ριμπάουντ και 3 ασίστ μέσο όρο με 33% στα τρίποντα σε 34 λεπτά συμμετοχής που είχε την προηγούμενη (2018/2019).