Η «Βασίλισσα» στον θρόνο της: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ρεάλ, με 4-1 τη Γιουβέντους

Ιστορία έγραψε η Ρεάλ Μαδρίτης, η πρώτη ομάδα που κατακτά δύο συνεχόμενες χρονιές το τρόπαιοΙσορροπημένο το πρώτο ημίχρονο με ένα γκολ για κάθε ομάδαΚαταιγιστικό το σύνολο του Ζιντάν στο β’ ημίχρονοΙστορία έγραψε και ο Κριστιάνο Ρονάλντο που έβαλε δύο γκολ και έφτασε τα 600 προσωπικά σε συλλογικό και εθνικό επίπεδο!Πρώτος σκόρερ στο Champions League για 5η σερί
χρονιά και ο πρώτος που φτάνει τις 6 κατακτήσεις του «Χρυσού Παπουτσιού» της διοργάνωσης

Πρωταθλήτρια Ευρώπης για 12η φορά στην ιστορία της είναι η Ρεάλ Μαδρίτης.

Με δύο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο (20΄, 64΄) και ένα του Κασεμίρο (61΄) και του Ασένσιο (90΄) η «Βασίλισσα» νίκησε 4-1 τη Γιουβέντους στο Κάρντιφ και έγινε η πρώτη ομάδα που υπερασπίζεται με επιτυχία το τρόπαιο στα χρονικά του Champions League.

600 – Cristiano Ronaldo has scored his 600th goal in all competitions for club and country. Legendary. pic.twitter.com/QbHprSwhzj

— OptaJoe (@OptaJoe) 3 Ιουνίου 2017

Η «Γιούβε» που είχε ηττηθεί και στον τελικό του 2015 από την Μπαρτσελόνα, ισοφάρισε -όπως και τότε προσωρινά- με τον Μάντζουκιτς στο 27΄, σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο.

Οι πρωταθλητές Ιταλίας ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κουαντράδο στο 84΄.